سازمان هدفمند سازی یارانه ها

اخبار

 

آماده‌ایم از ماه آینده یارانه نقدی به متقاضیان جدید بدهیم

 مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها گفت: ثبت نام از متقاضیان جدید تکلیف قانون مجلس است و در صورت انجام فرایند ثبت نام و آزمون وسع، آمادگی داریم از ماه آینده یارانه بدهیم.

 امید حاجتی مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به تشریح برنامه‌ها و عملکرد این سازمان و پرداخت و اظهار داشت: سال 99 بالغ بر 30 درصد منابع معادل 70 هزار میلیارد تومان سازمان هدفمندی کسری منابع داشتیم. طبیعتاً مصارف شامل هزینه‌‌های اجتناب‌ناپذیر است که کار را برای مدیریت آن سخت می‌‌‌کند. در این راستا با استفاده از ظرفیت اسناد خزانه بسیاری از تعهدات را پرداخت کردیم و برخی تخصیص‌ها لغو شد.

 وی با بیان اینکه 35 درصد مصارف در سال جاری رشد کرده است و از 270 هزار میلیارد تومان به 334 هزار میلیارد  تومان رسیده است، عنوان کرد: تحریم‌ها در بحث صادرات فرآورده‌های نفتی و همچنین مصوبات کرونا روی درآمدهای ما تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود صددرصد منابع محقق نشود. در 6 ماهه نخست سال جاری، منابع هدفمندی ما را به سختی می‌اندازد چرا که هزینه‌ها باید تأمین شود که در راس آنها یارانه سرپرستان خانوار در بخش نقدی و معیشتی و همچنین پرداختی به کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند.

 مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها تأکید کرد: امسال در پرداختی به کمیته امداد امام خمینی 338 درصد رشد داریم. همچنین علاوه بر این موضوع، تخصیص اعتبار به بنیاد شهید، طرح سلامت، خرید تضمینی گندم، خرید تضمینی آب پرداخت می‌شود مثلاً 22 هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم اختصاص می‌دهیم که با امنیت غذایی کشور در  ارتباط است

 حاجتی افزود: برای واردات 10 میلیون دز واکسن کرونا منابع به وزارت بهداشت پرداخت شده که اگر به موقع وارد شود برای پارت‌های بعدی هم آمادگی داریم علی‌رغم محدودیت منابع به این بخش کمک کنیم. همچنین در سال جاری 3200 میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی کمک شده است.

 وی با بیان اینکه حدود 50درصد از منابع 2 ماهه هدفمندی محقق شده است، گفت: این مسئله روی مصارف و تعهدات ما اثر منفی می‌گذارد اما با این حال پرداخـت‌های ضروری در دستور کار است و با این حال توانستیم امروز 500 میلیارد تومان برای تأمین مسکن محرومین و نیز طی 2 ماهه اخیر 100 میلیارد تومان پرداخت کنیم

 مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها با اشاره به اینکه جابه‌جایی 10 درصد اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها در مجلس حذف شده بود و جا افتاده بود، تصریح کرد: جابه‌جایی اعتبار بین ردیفها را احیا کردیم که اگر این اتفاق رخ نمی‌داد امسال امکان ثبت‌نام یارانه‌بگیران جدید وجود نداشت. چنانچه وزارت رفاه متقاضی جدید یارانه‌بگیر پس از طی مراحل قانونی و آزمون وسع به ما معرفی کند می‌توانیم یارانه پرداخت کنیم.

 * ثبت‌نام یارانه‌بگیران جدید شائبه سیاسی ندارد

 در ادامه حاجتی در پاسخ به سؤال مبنی براینکه طی سنوات گذشته بحث ثبت‌نام از معرفی‌شدگان جدید در قانون بودجه وجود داشت اما دولت به آن اهتمامی نداشت و چرا در سال پایانی و منتهی به انتخابات این اتفاق خواهد افتاد آیا شائبه سیاسی ندارد، تصریح کرد: تفاوت قانون امسال با سال قبل این است که قرار بود سه دهک پردرآمد حذف شود که امسال نشد و فقط ثبت‌نام جدید ذکر شده است. بنابراین این اقدام از سوی مجلس در قانون آورده شد و شائبه انتخاباتی کنار می‌رود. بستر قانونی ثبت‌نام یارانه‌بگیران جدید از سوی مجلس فراهم شده و هفته گذشته ایین‌نامه اجرایی آن ابلاغ شد. بحث‌های سیاسی و انتخاباتی ارتباطی به تکلیف قانونی ندارد و باید انجام شود.

 وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به عدم تحقق 50درصد منابع چگونه می‌توانید یارانه جدیدبدهید، گفت: با ظرفیت جابه‌جایی منابعی که فراهم شد می‌توانیم اولویت‌های غیر ضروری و کمکی را کاهش دهیم و روی ثبت‌نام‌کنندگان جدید تمرکز کنیم. در صورتی که ثبت‌نام انجام شود و آزمون وسع از سوی وزارت رفاه صورت بگیرد در خوش‌بینانه‌ترین حالت ماه آینده امکان پرداخت وجود دارد.

 مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها عنوان کرد: در حال حاضر 77 میلیون و 268 هزار و 12 نفر شامل 24 میلیون و 875 هزار و 191 خانوار در خردادماه یارانه نقدی می‌گیرند. همچنین بیش از 60 میلیون و 249 هزار و 557 نفر شامل 19 میلیون و 768هزار و 184 خانوار یارانه معیشتی در خرداد دریافت خواهند کرد. مجموعاً ماهانه حدود 8 هزار میلیارد تومان برای این 2 یارانه به خانوارها پرداخت می‌شود.

 حاجتی با بیان اینکه آثار هدفمندسازی یارانه‌ها باید روی رفاه خانوادهتأثیر مستقیم بگذارد و الا موج عظیم نارضایتی و آثار و تبعات منفی روی تولید به جای می‌گذارد، اظهارداشت: در حال حاضر یارانه چشم‌گیری برای واردات دارو پرداخت می‌شود در عمل ممکن است سوءاستفاده عظیم با استفاده از تفاوت نرخ ارز 4200 تومان تا نرخ بازار داشته باشد. رانت و سواستفاده زمانی رخ می‌دهد که این منابع در اختیار عده‌ای معدود قرار می‌گیرد و این شبهات و سؤالات به وجود می‌آ‌ید که آیا دارو به اندازه کافی وارد شده است و یا اینکه آیا داروی مورد نیاز وارد شده یا لوکس است؟ راهکار جایگزین این است که واردات با قیمت آزاد یا شناور صورت بگیرد و مابهالتفاوت آن به سازمان‌های بیمه‌گر داده شود تا خدمات آن به مردم برسد.

 * ثبت نام یارانه‌بگیران جدید بر عهده سازمان هدفمندی نیست

 وی درباره اینکه آیا ثبت‌نام یارانه‌بگیران جدید تکلیف سازمان هدفمندی یارانه‌ها است؟ گفت: طبق قانون ثبت‌نام برعهده ما نیست و بستر قانونی برای ثبت‌نام فراهم شده و وزارت رفاه در مورد زمان و شرایط ثبت‌نام اظهارنظر می‌کند. طبق آیین‌نامه اجرایی قرار است بانک اطلاعات خانوار را در اختیار وزارت رفاه بگذاریم و آنها نیز اطلاعات مورد نظر مطرح شده را به صورتبرخط در اختیار سازمان قرار دهند

 مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها افزود: در حال حاضر حدود یک چهارم مصارف یارانه‌ای به یارانه نقدی و معیشتی بازمی‌گردد.

 حاجتی در پاسخ به این سؤال که برخی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری عنوان می‌کنند که 450 هزار تومان یارانه خواهند داد، تصریح کرد: در صورتی که چنین فرضی وجود داشته باشد 2.5 برابر منابع باید افزایش یابد تا بتوان چنین رقمی پرداخت کرد که به دست آمدن منابع قاعدتا‌ً راه‌های روشنی دارد. اول آنکه در قیمت حامل‌های انرژی بازنگری شود و فروش فرآورده‌ها و خوراک پتروشیمی‌ها تغییر کند و همچنین یارانه‌های پنهان اصلاح شود.

 


زمان واریز یارانه نقدی خرداد ماه ( 1400 ) اعلام شد

اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی سازمان هدفمندسازی یارانه ها با صدور اطلاعیه ای زمان واریز یارانه نقدي خرداد ماه سال جاری ( 1400 ) را اعلام کرد .

متن اطلاعیه به شرح ذیل می باشد:

بسمه تعالی

احتراما به اطلاع هموطنان  عزیز می رساند  "  یکصد  و بيست و چهارمین"  مرحله یارانه نقدی مربوط به خرداد ماه سال جاری روز پنجشنبه  مورخ  1400/03/20 راس ساعت 24/00 پرداخت  خواهد شد .                                                                                               

یارانه پرداختی خرداد ماه ( 1400 ) مانند سنوات گذشته  به ازای هر نفر  455,00  ریال  به  همراه افزایش  حداقل مستمری خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) وسازمان بهزیستی کشور به حساب سرپرستان محترم خانوارها  واریز و قابل برداشت خواهد بود.

همچنین  براساس  مصوبه ستاد ملی کرونا واطلاع رسانی های قبلی انجام شده ،این ماه دوازدهمین قسط از اقساط تسهیلات قرض الحسنه  یک میلیون تومانی مرحله اول وام  کرونا از یارانه سرپرستان خانواری که تسهیلات رادریافت  کرده اند کسر خواهد شد .                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        اداره كل روابط عمومي و ارتباطات مردمي   


پرداخت سازمان هدفمندسازی یارانه ها به بنیاد شهید و امور ایثارگران و شرکت سهامی توسعه منابع آب و نیروی ایران

امید حاجتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به پرداختی‌های سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در خردادماه به دستگاههای مختلف، اظهار داشت: در روزهای اخیر بالغ بر ۲۸۰۰ میلیارد ریال به بنیاد شهید و امور ایثارگران بابت بیمه تکمیلی درمان و کسر حقوق و مزایای جانبازان و ۷۱۶ میلیارد ریال سازمان بیمه سلامت پرداخت شد.

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها با اشاره به پرداختی این سازمان به شرکت سهامی توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت:‌ بالغ بر هزار میلیارد ریال بابت طرح انتقال آب از رودخانه زاب به حوضه دریاچه ارومیه و انتقال آب از پشت سد کانی‌سیب به منظور تکمیل عملیات احیای دریاچه ارومیه تخصیص یافت.


ارائه گزارش عملکرد دفتر یارانه های نقدی و غیر نقدی سازمان
 

دکتر جمشید امینی مدیرکل دفتر یارانه‌های نقدی و غیرنقدی سازمان گزارش عملکرد این حوزه را به شرح زیر اعلام نمود:
ایشان با تاکید بر وظایف قانونی این دفتر و در راستای اجرای بند (الف) ماده (7) قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در موضوع پرداخت نقدی و غیرنقدی گفت: یکی از اهداف و برنامه‌های مهم  این دفتر در سال 1400، پیگیری ثبت نامِ عمومی از متقاضیانِ یارانه نقدی و یارانه حمایت معیشتیِ خانوار از دستگاه اجرایی مربوطه است.

امینی مطالعه و برنامه‌ریزی توانمندسازي اقتصادي خانوار و برنامه‌ریزی و سیاست گذاری در حمایت از زنان سرپرست خانوار را از اولویت اقدامات و برنامه‌های این دفتر در سال 1400 بیان کرد و افزود؛  بر اساس بند (ب) ماده (7) قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، مطالعات در حوزه‌های مختلف از جمله، شناسایی ساکنین مناطق محروم کشور و حاشیه کلانشهرها به منظور تعیین میزان پرداخت یارانه نقدی آنان، كمك به گسترش پوشش بيمه اجتماعی گروههای فاقد بیمه از طريق تعیین میزان پرداخت بخشي از حق بيمه آنان، پیشنهاد افزايش بسته خدمتي در خصوص پوشش دارويي بيماري‌هاي صعب العلاج، ارائه ابزار حمایتی مبارزه با عدم تعادل اقتصادی خانوار، پیشنهاد تخصیص بسته حمایت از خانوارهای کم درآمد بر حسب توزیع یارانه‌های غیر نقدی و همچنین سنجش اثرات هدفمندکردن یارانه‌ها بر رفاه اقتصادی و اجتماعی مردم در برنامه‌های پژوهشی سال 1400 این دفتر قرار دارد.

مدیرکل یارانه‌های نقدی و غیر نقدی در خصوص اقدامات صورت گرفته در این دفتر گفت: از جمله اقداماتی که در ابتدای سال 1400 انجام گرفته، می توان به ارائه دستورالعمل پیشنهادی مربوط به جزء اول ردیف (11) از جدول مصارف هدفمندی برای پرداخت مستمری و افزایش مستمری مددجویان مستمری بگیر و پشت نوبتی کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور، همکاری در اجرائی شدن جزء (ب) بند (2) تصویب نامه هیأت وزیران در خصوص طرح فروش سوخت به مرزنشینان ساکن روستاهای تا شعاع 20 کیلومتری مرز در ماههای پایانی سال 1399 و همچنین انجام صحت سنجی اطلاعات در خصوص مبالغ و افزایش مستمری فروردین و اردیبهشت ماه  سال جاری برای حدود 3.2 میلیون خانوار(قریب به 6 میلیون نفر با افراد تحت پوشش هر مددجو) به مددجویان واجد شرایط تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور و نیز تعیین تکلیف و اولویت‌بندی موارد مستمری حمایتی و بیمه‌ای پس از پرداخت یارانه نقدی و یارانه حمایت معیشتی با تخصیص ردیف‌های مربوطه، متناسب با تحقق درآمد حاصل از اجرای قانون بر اساس جدول مصارف هدفمندی تبصرۀ (14) قانون بودجه سال 1400 کل کشور  و بند (ج) آن اشاره نمود.

 امینی به سایر آیین نامه‌ها و دستورالعمل های ارجاعی به این دفتر در سال جاری اشاره کرد و گفت: پیشنهاد اصلاح و تجدید نظر در آیین نامه اجراییِ پیشنهادی نحوه تعیین و شناسایی خانوارهای ایرانی و اتباعِ خارجی موضوع جزء (2) تبصرۀ ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم با اصلاحات 1399 و همچنین اصلاح و تجدیدنظر در آیین نامه اجرایی پیشنهادی سامانه ملی املاک و اسکان کشور از جمله آیین نامه‌ها و دستورالعمل های اجرایی دیگری است که جهت اظهار نظر کارشناسی به این دفتر ارجاع و بررسی شده است.


زمان واریز یارانه معیشتی خرداد ماه (1400) اعلام شد

اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی سازمان هدفمندسازی یارانه ها با صدور اطلاعیه ای زمان واریز یارانه معیشتی خرداد ماه سال 1400 را اعلام کرد.

متن اطلاعیه به شرح ذیل می باشد:

بسمه تعالی

احتراماً؛  بدینوسیله به اطلاع هموطنان عزیز می رساند هجدهمین مرحله یارانه معیشتی مربوط به خرداد ماه سال جاری در روز دوشنبه مورخ 1400/03/10 راس ساعت 24:00 به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود .

همانند دوره های قبل، خانواده های یک نفره 55 هزار تومان، خانواده های دو نفره 103 هزار تومان، خانواده های سه نفره 138 هزار تومان، خانواده های چهار نفره 172 هزار تومان و خانواده های پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان یارانه معیشتی دریافت خواهند نمود . 

لازم به ذکر است ششمین قسط از پرداخت دومین مرحله وام یک میلیون تومانی کرونایی از حساب سرپرستان خانوارهایی که این وام را دریافت نموده اند  کسر خواهد شد .                                  

                                                             اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی 

 پرداخت ۳۹۰۰ میلیارد تومان یارانه حمایتی

 طبق اعلام مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها، در دو ماه ابتدایی امسال ۳۹۰۰میلیارد تومان یارانه به دستگاه‌ها و نهادهای حمایتی پرداخت شده است.

از منابع پیش بینی شده در تبصره ۱۴ قانون بودجه، در کنار آنچه برای یارانه نقدی و معیشتی پیش‌بینی شده، از سال‌های گذشته منابعی هم برای کاهش فقر مطلق خانوارهای تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی مصوب و اجرایی شده است.

در لایحه بودجه سال جاری مصارف هدفمندی یارانه ها ۲۶۷ هزار میلیارد تومان پیش بینی شد که ۱۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان آن برای دستگاه ها و نهادهای حمایتی بود؛ از جمله برای کاهش فقر مطلق خانوارهای تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، یارانه سود تسهیلات مسکن دو معلول به بالای بهزیستی،  ایثارگران، کمک به سود تسهیلات رزمندگان.

 اعلام آمادگی سازمان هدفمندی یارانه ها برای حمایت از مسکن محرومین

 این در حالی است که تازه‌ترین اعلام حاجتی - مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها - از این حکایت دارد که بیش از ۳۹۰۰ میلیارد تومان در دو ماه ابتدایی سال جاری از منابع نقدی سازمان هدفمندی یارانه‌ها به دستگاه‌های حمایتی پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه در شرایط تحریمی موجود، این منابع جهت کاهش فقر و فاصله طبقاتی پرداخت و استمرار داشته است، اظهار امیدواری کرد که در ماه‌های آتی با تامین به موقع سازمان هدفمندی یارانه‌ها، این پرداخت‌ها همچنان ادامه داشته باشد و در موعد مقرر به دست جامعه هدف برسد تا در شرایط موجود از فشارهای اقتصادی به وجود آمده بر دهک‌های محروم و دهک‌های پایین جلوگیری کند.

مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها این را هم گفت که در صورت تحقق کامل منابع سازمان هدفمندی یارانه‌ها، این سازمان آماده است در قالب ظرفیت‌های قانونی در رابطه با زمینه‌ تامین مسکن محرومین و توانمندسازی آنها اقدام کند.

 پیش از این نیز اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها از این حکایت داشت که از محل مصارف هدفمندی یارانه‌ها حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان به سایر بخش ها، از جمله تامین مسکن، برق و آب مناطق محروم، خرید تضمینی محصولات کشاورزی و ایثارگران اختصاص پیدا کرده است.

اما در کنار منابع مربوط به دستگاه‌های حمایتی در قانون بودجه، ۴۲ هزار و ۸۰۰میلیارد تومان برای پرداخت نقدی و غیرنقدی خانوارها و همچنین ۳۱ هزار میلیارد تومان برای طرح حمایت معیشتی خانوارها پیش بینی شده است.

این در حالی است که پرداخت‌های نقدی با همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای خانوارها که حدود ۷۸ میلیون نفر برآورد می‌شوند، پرداخت خواهد شد و در قانون بودجه سال جاری هیچ تکلیفی برای دولت برای یارانه‌بگیران وجود ندارد.

یادآور می‌شود، در طرح معیشتی خانوارها نیز از آبان ۱۳۹۸ و با افزایش قیمت بنزین، مابه‌التفاوت آن برای حدود ۶۰ میلیون نفر از یارانه‌بگیران ماهانه مبلغی بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان بسته به تعداد خانوار پرداخت می‌شود.پرداخت ۲ هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم از سوی سازمان هدفمندی یارانه ها

امید حاجتی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به نتیجه بخش بودن پیگیری های چند روز گذشته برای دریافت منابع یک درصد تنخواه از بانک مرکزی به مبلغ 2000 میلیارد تومان اظهارداشت: این اعتبار روز گذشته مورخ ۵ خرداد بدون فوت وقت و بلافاصله به جهت اهمیت خرید تضمینی گندم  به حساب شرکت بازرگانی دولتی واریز شد.

مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها عنوان کرد: به طور جدی پیگیر منابع لازم برای اختصاص به امر خرید تضمینی گندم به جهت اهمیت ویژه بحث امنیت غذایی کشور در مقطع حساس کنونی و با وجود تحریم های همه جانبه دشمنان ، همچنین جلوگیری از دست اندازی افراد سود جو و دلالان در این حوزه هستیم تا امنیت غذایی در کشور دچار مشکل نشود.

وی خطر نشان کرد:  با توجه به اهمیت پرداخت بموقع منابع برای خرید تضمینی گندم به جامعه بزرگ کشاورزی و کشاورزان عزیز در سراسر کشور، ابراز امیدواری کرد با پرداخت کامل  منابع در نظر گرفته شده در بحث خرید تضمینی گندم این منابع به موقع در اختیار شرکت بازرگانی دولتی برای پرداخت به کشاورزان قرار گیرد.


امید حاجتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به جلسه روز گذشته با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، اظهارداشت: در جلسه با نمایندگان گزارشی از منابع و مصارف سازمان در سال گذشته ارائه شد. علی رغم محقق نشدن بیش از 30 درصد از منابع در سال 1399، با مدیریت صحیح و به موقع در مصارف، این سال با حداقل مشکلات سپری شد.

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها افزود: همچنین گزارشی از عملکرد دو ماهه ابتدای امسال به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارائه شد. طبق گزارش‌ها 48 درصد از منابع براساس بودجه دو دوازدهم محقق شده که روی پرداخت‌ به موقع مصارف که هزینه های اجتناب ناپذیر را تشکیل می‌دهد، تاثیرگذار است.

وی به جزئیات پرداخت‌های هدفمندی یارانه‌ها طبق قانون اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر یارانه نقدی و معیشتی را پرداخت میکنیم و بعد از آن، پرداختی به کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بنیاد شهید، پزشک خانواده و سایر موارد انجام خواهد شد که جنبه حقوق و ماهیت حقوق را دارند به طور مستمر پرداخت می کنیم.

حاجتی افزود:‌ در کنار آن تکالیف قانونی مانند مالیات و یا سهم شرکتها را پرداخت می‌کنیم ولی برای برخی از پرداختها دچار مشکل هستیم که بطور مثال برای پرداخت مستمری خانواده بزرگ کمیته امداد ما نیازمندیم که یا منابع به صورت به موقع و منظم محقق شود و یا اینکه اگر منابع به صورت منظم پرداخت نشود به جهت اهمیت دریافت مستمری از جانب این عزیزان ما ناچار خواهیم شد برخی از مصارف را در کوتاه مدت پرداخت نکنیم.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اعضای کمیسیون برنامه و بودجه هم به جهت اهمیت خانواده‌های تحت پوشش این مصارف را در اولویت پرداخت قرار داده و به آن تاکید داشتند. سال گذشته بعضی از پرداختها به کمیته امداد امام خمینی (ره)از طریق بودجه عمومی دولت تامین می‌شد ولی امسال تمام این پرداخت ها به همراه افزایش مستمری آنها به مصارف هدفمندی اضافه شده است.

وی با بیان اینکه افزایش پرداخت اردیبهشت ماه کمیته امداد امام خمینی امروز پرداخت شد، تصریح کرد: تمام سعی سازمان در پرداخت مستمر و منظم به همراه پرداخت به بنیاد شهید و امور ایثارگران و بهزیستی همچنین خانواده بزرگ کمیته امداد امام خمینی (ره) است.

حاجتی در رابطه با مسئله مهم خرید تضمینی گندم گفت:‌ امسال پیش بینی شد 22 هزار میلیارد تومان در شش ماهه اول سال به خرید تضمینی گندم اختصاص پیدا کند. برای اینکه امنیت غذایی جامعه و تولید گندم کاهش پیدا نکند و در ذخایر کشور اثر منفی نگذارد، از بانک مرکزی درخواست کردیم تا یک درصد تنخواه ظرفیت قانونی به سازمان پرداخت شود.

وی تاکید کرد:‌ به محض واریز تنخواه 3 هزار میلیارد تومانی توسط بانک مرکزی، این منابع به شرکت بازرگانی دولتی و وزارت صمت پردخت خواهد شد تا خرید تضمینی گندم با مشکل مواجه نشود.


حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها از اختصاص و واریز مبلغ 1500 میلیارد ریال به بنیاد شهید و امور ایثارگران برای پوشش هرچه بهتر و مناسب بیمه تکمیلی درمان افراد تحت پوشش این نهاد خبر داد.

وی گفت: این مبلغ که در ادامه پرداخت‌های این سازمان به بنیاد شهید و امور ایثارگران صورت گرفت، از اهمیت ویژه این نهاد و عزیزان ایثارگران برای این سازمان حکایت دارد و امید است با پرداخت این منابع شاهد روند درمانی مناسب برای ایثارگران باشیم.

لازم به ذکر است، از ابتدای سال جاری تا این لحظه مبلغ ۴,۵۰۰ میلیارد ریال از منابع نقدی این سازمان به بنیاد شهید و امور ایثارگران پرداخت شده است.

پرداخت از محل منابع نقدی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

حاجتی با اشاره به اهمیت ویژه حوزه سلامت به خصوص سلامت خانواده‌ها در مقطع حساس کنونی درگیری با بیماری کرونا و در جهت اجرای برنامه پزشک خانواده از اختصاص مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد.

وی همچنین افزود برای انجام برنامه‌ها و طرح‌های مختلف سازمان بیمه سلامت کشور مبلغ ۲۰0۰ میلیارد ریال به این سازمان پرداخت شد تا در انجام هر چه بهتر وظایف در قبال ذینفعان در این حوزه گام بردارد.

به گفته حاجتی از ابتدای امسال تا این لحظه مبلغ ۸۰۰۰ میلیارد ریال به سازمان بیمه سلامت و مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد ریال نیز به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بابت پزشک خانواده پرداخت شده است.


آقای داوود اسماعیلی به عنوان دبیر کمیته پدافند غیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها منصوب شد

با صدور حکمی زهرا اربابی معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی و رئیس کمیته پدافند غیرعامل سازمان برنامه و بودجه کشور، داوود اسماعیلی را با هدف روان سازی، شتاب سازی ساختار، ماموریت های پدافند غیرعامل با حفظ پست سازمانی به سمت دبیر کمیته فرعی پدافند غیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها منصوب کرد.

در این حکم تاکید شد آموزش، فرهنگ سازی و نهادینه سازی موضوعات مربوط به پدافند غیرعامل، تشکیل جلسات کمیته و ارائه گزارش اقدامات و ایجاد آمادگی برای اداره امور در شرایط خاص و اضطراری در دستور کار قرار بگیرد.


مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها با ابلاغ حکمی جناب آقای شهرام میرزایی را به عنوان دبیر ستاد اقامه نماز این سازمان منصوب کردند

 در این حکم آمده است تا با رعایت قوانین و موازین شرعی نسبت به برنامه ریزی و اجرای برنامه های مختلف مرتبط به گسترش و تعمیق هر چه بیشتر این فریضه واجب الهی در بین کارکنان اقدام شود.

متن حکم ابلاغی به شرح زیر می باشد:

 

 تقدیر و تشکر مقام عالی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دکتر حاجتی بابت مساعدت، کمک و همکاری ایشان در خرید واکسن جهت پیشگیری از شیوع بیماری منحوس کرونا و همچنین تلاشهای ایشان در حوزه سلامت، بهداشت و درمان کشور

 


دکتر حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها از پرداخت مبلغ 80 میلیارد ریال بابت ارتقای شاخصهای توسعه فرهنگی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد

 ایشان با ذکر این خبر ابراز امید واری کرد با تلاش و کوشش عناصر فرهنگی این وزارت خانه در جهت توسعه و افزایش شاخصهای فرهنگی ، جامعه را در برابر تهاجم همه جانبه فرهنگی که عملا جوانان کشور را در برگرفته، ایمن نموده و بستر مناسب برای شناساندن فرهنگ اصیل اسلامی ، ایرانی را هرچه بیشتر و بهتر در بین جامعه جوان کشور ایجاد کند.


 پراخت به کمیته امداد امام خمینی با هدف کاهش فقر خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و پرداخت مستمری مددجویان

 این مبالغ طی دو مرحله و به ترتیب مبلغ 1345 میلیلرد ریال و مبلغ  7000 میلیارد ریال به کمیته امداد امام خمینی (ره) پرداخت گردید.

 دکتر حاجتی گفت: ارقام پرداختی در جهت کاهش فشار اقتصادی به دهک های پایین جامعه و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی انجام شده است. 


 دیدار مسئولین صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها

 در این دیدار برنامه های صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در جهت برآوردن نیاز های مختلف دانشجویان حوزه سلامت کشور با مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها دکتر حاجتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

 دکتر حاجتی ضمن تشریح فعالیتهای سازمان هدفمند سازی یارانه ها در جذب منابع سازمان و تعامل با دستگاه های اجرایی ذیربط و تامین کننده منابع نقدی سازمان عنوان نمود؛

 با توجه به جامعه هدفی که معاونت رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با آنها سرو کار داردت و اکثر این عزیزان جزء نخبگان علمی کشور محسوب می شوند و دانشجویان عزیز دغدغه ایی جزء یادگیری و آموزش نباید داشته باشند و این مهم فقط با تعامل دستگاه های مختلف در جهت خدمت رسانی به دانشجویان و نخبگان علمی کشور حاصل نمی شود از پرداخت مبلغ 500 میلیارد ریال از منابع نقدی این سازمان به صندوق رفاه وزارت بهداشت و نیز مبلغ 500 میلیارد ریال ذبه صندوق وزارت علوم در اسفند ماه سال 1399 خبر داد.

 وی ابراز امیدواری کرد این سازمان بتواند با جذب بموقع منابع از دستگاه های تامین کننده منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها باعث شتاب هرچه بیشتر در خدمت رسانی به جامعه علمی کشور بخصوص دانشجویان شود.

 ایشان با اشاره به اشراف خوبی که در این حوزه دارند ، مدافعین سلامت را سربازان خط مقدم مبارزه با بیماری منحوس کرونا دانسته و ضمن تشکر و آرزوی موفقیت برای ایشان از کمک هرچه بیشتر این سازمان به حوزه سلامت خبر داد.

 آقای مهندس رحیمی ریس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت نیز ضمن تشکر و قدر دانی ازتلاشها و مساعدتهای  دکتر حاجتی در این حوزه به تشریح فعالیتها و دستاوردهای صندوق رفاه پرداخت.


 پرداخت منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها به مبلغ 2090 میلیارد ریال برای کمک به مستمری رزمندگان معسر

 دکتر حاجتی رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها از پرداخت مبلغ 2090 میلیارد ریال به سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح بابت کمک به مستمری رزمندگان معسر خبر داد.

 وی ابراز امیدواری نمود این سازمان بتواند خدمات شایسته ایی را در جهت رفاه حال این عزیزان انجام داده و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح از این کمکها بهره مند گردد.


 خرید نهاده ها و عوامل تولید، خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله زعفران از محل منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها به مبلغ 500 میلیارد ریال

 دکتر حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها با اشاره به اهمیت نهاده های تولید به خبرنگار خبرگزاری فارس گفت:

 در ادامه پرداخت از منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها در جهت حمایت از بخش تولید محصولات کشاورزی و حمایت از این هدف مهم که در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری (مد ظله عالی) می باشد مبلغ 500 میلیارد ریال به این بخش اختصاص یافت.


 برخورداری وزارت بهداشت ودرمان وهمچنین بیمه سلامت ازمنابع نقدی سازمان هدفمندسازی یارانه ها

 دکتر حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها با اعلام  پرداخت مبلغ 2000 میلیارد ریال به بیمه سلامت و مبلغ 1000 میلیارد ریال به وزارت بهداشت و درمان در اجرای برنامه پزشک خانواده به اهمیت اجرای طرحهای مختلف این وزارتخانه در جهت سلامتی هموطنان عزیز خبر داد.


 ادامه پرداختها به سازمان بهزیستی کشور از محل منابع درآمدی سازمان

دکتر حاجتی گفت بابت پرداخت مستمری و خدمات حمایتی مستمری بگیران و مدد جویان مبلغ 533 میلیارد ریال در ماه جاری پرداخت شد .

 مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها افزود در موضوع حمایت از معلولین تحت پوشش سازمان بهزیستی 1400 میلیارد ریال به حساب سازمان بهزیستی کشور پرداخت گردید.

 رییس سازمان هدفمند سازی یارانه ها در پایان گفت: مبلغ 710 میلیارد ریال بابت پوشش سایر خدمات حمایتی سازمان بهزیستی پرداخت و به شرط تحقق منابع این کمک ها درماه های آتی نیزصورت پذیرد.


دکتر حاجتی مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها در احکام جداگانه ای جناب آقای داوود اسماعیلی را به سمت مدیر کل دفتر مدیر عامل سازمان و خانم اعظم قندیان را به سمت مدیر کل دفتر ارزیابی برنامه های بخش تولیدی منصوب کردند.

دکتر حاجتی ابراز امیدواری کردند که با توجه به توانایی های این دو خدمتگزار صدیق، مسئولیت های محوله به نحو احسن انجام پذیرد.

تصاویر احکام به شرح ذیل می باشد:

 

 


مبلغ 32 هزار میلیارد تومان برای حمایت از تولید و اشتغال اختصاص خواهد یافت

دکتر حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها با اشاره به  ضرورت حمایت از تولید و بهبود اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان، درسالی که به فرموده مقام معظم رهبری (مدظله عالی) سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نام گذاری شده بیان نمودند:

مبلغ 32 هزار میلیارد تومان از مصارف سال 1400 سازمان هدفمند سازی یارانه ها در صورت تامین بموقع منابع این سازمان توسط شرکت های تامین  کننده منابع (تبصره 14) قانون بودجه سال جاری و حمایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق اختصاص به بانک های عامل طرف قرار داد با دستگاه های اجرایی به منظور حمایت از امر سرمایه گذاری و بهبود و اشتغال پرداخت خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد؛ انشاالله با تامین بموقع  منابع مذکور و هدایت صحیح در چاچوب برنامه آمایش ملی،منطقه ایی و اولویت دادن به طرح های توسعه ایی و صادرات محور شاهد جهش چشمگیر در تولید و اشتغال پایدار در بخش های مختلف کشور خواهیم بود.

 

 پرداخت از منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها به ارتش جمهوری اسلامی ایران

رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها ازاختصاص مبلغ 200 میلیارد ریال به نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای کمک به معیشت کارکنان جان بر کف این نیرو خبر داد .

 دکتر حاجتی عنوان نمود امنیت  جزء لاینفک هر کشور و جامعه برای سرمایه گزاری در عرصه های مختلف از جمله تولید محصولات گوناگون صنعتی و کشاورزی خواهد بود و این مهم بدست نخواهد آمد مگر با وجود نیروی های نظامی و انتظامی که در صحنه های مختلف و خطیر حضور داشته و برای دفاع از کیان این مرز و بوم و ایجاد امنیت داخلی کشور آماده باشند.


 

 

پرداخت از محل منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها برای تامین آب آشامیدنی از سیستم های آب شیرین کن و تامین برق مناطق محروم

 دکتر حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها از اختصاص مبلغ 3,134 میلیارد ریال از منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها در دو ماه ابتدایی سال جاری به امر خرید دستگاه های تصفیه آب و همچنین سیستم های آب شیرین کن و نیز تامین خرید برق در مناطق محروم جنوب کشور خبر داد.

 به گفته مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها با اختصاص مبلغ فوق به وزارت نیرو و هزینه کرد آن توسط وازرت خانه مذکور آب شرب سالم و تصفیه شده دراختیار هموطنان جنوب کشور قرار خواهد گرفت.

 وی همچنین اشاره کرد ضمن تامین بموقع آب آشامیدنی منطق مورد نظر با اختصاص اعتبارات فوق برق مورد نیاز مناطق محروم که به واسطه افزایش مصرف در فصول گرم سال ممکن است دچار مشکل شوند نیز تامین گردد.

 


 تخصیص اعتبار خرید تضمینی چای به چایکاران شمال کشور از محل منابع نقدی سازمان هدفمند سازی

 مدیر عامل  سازمان هدفمند سازی یارانه ها از تخصیص مبلغ 1000 میلیارد  ریال بابت خرید تضمینی چای به چایکاران شمال کشور خبر داد .

دکتر حاجتی تخصیص این اعتبار را در راستای حمایت از تولید محصولات کشاورزی عنوان کرد و گفت: با اختصاص و پرداخت بموقع این اعتبارات به چایکاران عزیز انشاالله شاهد توسعه تولید محصولات کشاورزی و دلگرمی و رونق این بخش در کشور باشیم.

 


 

 اختصاص اعتبار به تامین مسکن محرومین از محل منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها

 دکتر حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها از اختصاص مبلغ 1,000 میلیارد ریال به تامین مسکن محرومین خبر داد.

 دکتر حاجتی بخش مسکن را از نیازهای مبرم قشر محروم جامعه توصیف کرده که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران جزء تکالیف دولت شمرده شده است با اشاره به مقطع حساس کنونی که بر اثر ایجاد تحریم های ظالمانهاز سوی دشمنان به کشور و مردم تحمیل  شده و باعث مشکلات اقتصادی، بخصوص گرانی در بخش مسکن گردیده و با درک نیاز کشور در این حوزه از پرداخت این اعتبار به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خبر داد.

 وی ابراز امیدواری نمود درطول سال جاری با استمراراین برنامه حمایتی شاهد تسریع در تامین بموقع مسکن نیازمندان کشور باشیم.  

  


 

سازمان بهزیستی کشور برای حمایت از معلولین اعتباری بالغ بر 2800 میلیارد ریال از محل منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها را دریافت کرد

 به گفته دکتر حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها این اعتبار که در جهت رفاه حال این عزیزان در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار گرفت از مدیریت صحیح  در پرداخت  نقدینگی به بخشهای مختلف و حاصل جذب بموقع منابع درآمدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها عنوان کرد.

 وی ابراز امیدواری کرد با تامین بموقع منابع این سازمان توسط شرکت های تامین کننده منابع بتوان مصارف پیش بینی شده در قانون بودجه سال 1400 کل کشور که عمدتا اجتناب ناپذیر و ضروری می باشند را در اسرع وقت به بخشهای اجرایی کشور اختصاص داد.

 


   اختصاص اعتبار به ایثارگران ازمحل منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها

 امید حاجتی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها در گفتگو با رسانه ها از اختصاص 3 هزار میلیارد  ریال منابع  نقدی این سازمان در اردیبهشت ماه با اولویت پوشش مناسب و هرچه بهتر بیمه تکمیلی  درمان عزیزان ایثارگر خبر داد.

 وی ایثارگران را ذخایر ملی و سرمایه های تمام نشدنی کشور دانسته و خدمت به این عزیزان را مایه سربلندی خدمتگزاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی برشمرد.

 


    بازدید مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها از سازمان بیمه سلامت

امید حاجتی مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها از مجموعه بیمه سلامت  بازدید کرد و از نزدیک در جریان فرایند امور بیمه‌ای ذی‌نفعان قرار گرفت.

وی با اشاره  به اقدامات خوبی که دراین سازمان انجام شده بویژه مرکز الکترونیک سازمان بیمه سلامت وهمچنین حذف‌ دفترچه کاغذی و استفاده از نسخه الکترونیکی بیماران، اظهارداشت : این اقدامات موثر در جهت رفاه و ارتقا سهولت و دسترسی ذی نفعان به خدمات بیمه‌ای است که در ایجاد پایگاه اطلاعاتی برای برنامه ریزی های مختلف در حوزه سلامت نقش بسزایی را ایفا می کند.

وی با شرکت در جلسه شورای معاونین سازمان بیمه سلامت پیشنهاداتی را به مسئولان این سازمان در جهت ارتقا نظام سلامت وبیمه ارئه کرد و افزود: با راه اندازی نظام ارجاع هماهنگ ، دریافت خدمات در بخش‌های پزشکی و پیراپزشکی که از ضابطه خاصی تبعیت نمی کند شاهد اثر بخشی بیشترودر نتیجه  کاهش هزینه‌های تحمیلی به هر یک ازبخشها اعم از بیمه‌ها ، خانوار و بیماران و همچنین دولت باشیم.

حاجتی ابراز امیدواری کرد: با هماهنگی سازمان بیمه سلامت و بیمه مرکزی و ایجاد بستر مناسب نظارتی و مدیریتی در بحث بیمه های تکمیلی و یکپارچه کردن سیستمهای مرتبط می‌توان همپوشانی مناسبی برای بیمه های تکمیلی در تمام بیمه ها ایجاد کرد. چرا که در این حالت شاهد هدر رفت منابع و تحمیل هزینه های اضافی به شرکت های بیمه و همچنین دولت و خانوار هستیم و این اقدام باید از سوی شرکتهای بیمه انجام شود.

به گفته مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، یکی از اقدامات موثر راه اندازی پایگاه‌ داده‌های دارویی در کشوراست که می‌توان با مدیریت صحیح و برنامه ریزی دقیق آن ، شناخت ودرک درستی از میزان واردات و مصرف دارو در کشور بدست آورد و نیاز بیماران خاص را در اولویت قرار داد که این اقدام منجر به صرفه جویی ارزی برای کشور خواهد شد.

پیشنهاد دیگر دکتر حاجتی  پوشش  بیمه در طول عمر فرد بیمه شده بود ، وی تصریح کرد : پوشش بیمه ایی برای تمامی دوران زندگی یک فرد ثابت بوده در حالی که در ایام جوانی نیاز کمتری به آن دارد و باید اثر گذاری مفید در سنین بالاتر داشته باشد. اجرایی شدن این پیشنهاد کاهش هزینه‌ و افزایش رفاه را به دنبال خواهد داشت.

درخلال این بازدید وجلسه شورای معاونین دکتر ناصحی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ضمن ارائه بخشی از عملکردها و برنامه های بیمه سلامت از پیشنهادات ایشان استقبال کرده  و اعلام  آمادگی خود برای  اجرای  برنامه های مشترک را ابراز داشتند . 

 ______________________________________________________________________________________________________________________

زمان واریز یارانه نقدی اردیبهشت ماه ( 1400 ) اعلام شد

اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی سازمان هدفمندسازی یارانه ها با صدور اطلاعیه ای زمان واریز یارانه نقدي اردیبهشت ماه سال جاری ( 1400 ) را اعلام کرد .

متن اطلاعیه به شرح ذیل می باشد:

بسمه تعالی

احتراما به اطلاع هموطنان  عزیز می رساند  "  یکصد  و بيست و سومین"  مرحله یارانه نقدی مربوط به اردیبهشت ماه سال جاری روز دوشنبه  مورخ  1400/02/20 راس ساعت 24/00 پرداخت  خواهد شد .                                                                                               

یارانه پرداختی اردیبهشت ماه ( 1400 ) مانند سنوات گذشته  به ازای هر نفر  455,00  ریال  به  همراه افزایش  حداقل مستمری خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) وسازمان بهزیستی کشور به حساب سرپرستان محترم خانوارها  واریز و قابل برداشت خواهد بود.

همچنین  براساس  مصوبه ستاد ملی کرونا واطلاع رسانی های قبلی انجام شده ،این ماه یازدهمین قسط از اقساط تسهیلات قرض الحسنه  یک میلیون تومانی مرحله اول وام  کرونا از یارانه سرپرستان خانواری که تسهیلات رادریافت  کرده اند کسر خواهد شد .                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        اداره كل روابط عمومي و ارتباطات مردمي    

 

                              __________________________________________________________________________________

اختصاص مبلغ 4000 میلیارد ریال برای خرید واکسن کرونا

اختصاص مبلغ 4000 میلیارد ریال برای تامین ده میلیون دوز واکسن سینوفارم از محل منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها بمنظور ایمن سازی و جلوگیری از گسترش بیماری کرونا .

به گفته دکتر حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها ؛ در اجرای برنامه های حمایت از حوزه سلامت مبلغ 4000 میلیارد ریال از محل منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها به تامین 10 میلیون دوز واکسن کرونا اختصاص پیدا کرد .

وی ابراز امیدواری کرد ؛ با سرعت بخشیدن به واکسیناسیون هموطنان و به ویژه جامعه پر خطر شاهد حرکت پر شتاب در مسیر ایجاد ایمنی گسترده و بازگشت هرچه زودتر به شرایط عادی اقتصادی ، اجتماعی قبل از بیماری باشیم .

 


هفتاد درصد منابع هدفمندی یارانه‌ها سال گذشته محقق شد

امید حاجتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به جزئیات میزان منابع قانون هدفمند سازی یارانه‌ها در سال 99 اظهارداشت: سال گذشته پیش بینی می‌شد که کل منابع حاصل هدفمندی یارانه‌ها در بودجه، 250 هزار میلیارد تومان وصول شود که از این میزان 70 درصد معادل 174 هزار میلیارد تومان محقق شد

مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها تاکید کرد: سال گذشته 66 درصد از محل فروش داخلی فرآورده‌های نفتی بالغ بر 51 هزار 177 میلیارد تومان حاصل شد، سهم فروش صادرات فرآورده‌های نفتی با لحاظ مابه التفاوت ارزش خوراک تحویلی و فرآورده‌های دریافتی از پالایشگاه‌ها نیز بیش از 49 هزار میلیارد تومان معادل 55 درصد محقق شد

وی افزود:  بالاترین درصد تحقق منابع تبصره 14 قانون بودجه ناشی از هدفمند سازی یارانه ها از محل فروش گاز طبیعی با احتساب عوارض گازرسانی و مالیات بر ارزش افزده با تحقق 109 درصدی معادل 32 هزار 762 میلیارد تومان بود. فروش صادرات داخلی و صادرات برق و سایر دریافتی‌ها 101 درصد، سوخت نیروگاه‌ها 47 درصد، خوراک میعانات گازی و پتروشیمی‌ها 54 درصد و فروش آب 56 درصد محقق شد

مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها در پاسخ به این سوال که چرا حدود بخشی از منابع و مصارف قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در سال 99 محقق نشد؟، بیان داشت: حدود 30 درصد منابع سال 99 بدست نیامد که عمدتاً به دلیل آثار تحریم های ظالمانه بر درآمد صادرات فرآورده‌های نفتی و کاهش درآمد فروش داخلی فرآورده های نفتی ایجاد شد

وی در مورد اینکه چرا بخش زیادی از منابع ناشی از صادرات فرآورده های نفتی به سازمان هدفمند سازی یارانه ها واریز نمی شود و یا به آن سازمان نمی‌رسد، تصریح کرد: شرکت ملی نفت مدعی است به میزان ارز برگشتی، صادرات انجام شده و سهم سازمان هدفمندی یارانه ها را پرداخت کرده است. بنابراین بخش مهم مربوط به تسعیر یا وقفه منابع ارزی توسط بانک مرکزی است حاجتی در مورد اولویت بندی مصارف هدفمندی یارانه‌ها با توجه به عدم تحقق بخشی از منابع گفت:‌ پارسال 174 هزار و 851 میلیارد تومان کل مصارف بوده که برای پرداخت یارانه های نقدی و مستمری خانوارهای واجد شرایط، پرداخت هزینه های اجتناب ناپذیر که ماهیت حقوق دارند شامل مستمری بگیران دستگاه ها و نهادهای حمایتی و نیز اجرای سایر تکالیف و الزامات قانونی که تا این لحظه به درستی و با دقت انجام شده، هزینه شد

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که کسری منابع سال 99 برای پرداخت یارانه چگونه تامین شد؟ تصریح کرد:‌ کسری منابع سال گذشته از طریق مدیریت در مصارف و با توجه به اولویت های ضروری انجام شده است

وی در مورد اینکه چرا دولت در لایحه بودجه سال 1400 پیشنهاد اخذ تنخواه و انتشار اوراق را برای پرداخت مصارف سازمان هدفمند سازی یارانه ها را داده است؟ خاطرنشان کرد:  این بخش از قانون بودجه (تبصره 14) که امسال و با پیشنهاد دولت و تصویب مجلس ابلاغ شد، به این سازمان کمک می‌کند که در صورت عدم تحقق به‌موقع منابع از ظرفیت های مذکور برای پرداخت‌های منظم و به موقع هزینه های اجتناب ناپذیر استفاده شود

وی در مورد نحوه ثبت نام جاماندگان از یارانه نقدی سرپرستان خانوار، خود انصرافی ها، یارانه معیشتی و حذف دهک‌های با درآمد بالا طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، گفت: حذف دهک‌های با درآمد بالا که تکلیف قانونی وزارت رفاه در سال گذشته بوده را می‌توان از مسئولان ذیربط پیگیری کرد. امسال هم وزارت رفاه و سازمان هدفمندی یارانه ها پس از ابلاغ آیین نامه اجرایی تبصره 14 نسبت به ثبت نام و پرداخت به واجدین شرایط دریافت یارانه اقدام خواهد کرد. البته این موارد مشروط به تحقق منابع مورد نیاز است

 


 

زمان واریز یارانه معیشتی اردیبهشت ماه (1400) اعلام شد

اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی سازمان هدفمندسازی یارانه ها با صدور اطلاعیه ای زمان واریز یارانه معیشتی اردیبهشت  ماه سال 1400 را اعلام کرد.

متن اطلاعیه به شرح ذیل می باشد:

بسمه تعالی

احتراماً؛  بدینوسیله به اطلاع هموطنان عزیز می رساند هجدهمین مرحله یارانه معیشتی مربوط به اردیبهشت ماه سال جاری به جهت مصادف شدن با روز جمعه ، یک روز زودتر از موعد مقرر هر ماه و در روز پنج شنبه مورخ 1400/02/09 راس ساعت 24:00 به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود .

همانند دوره های قبل، خانواده های یک نفره 55 هزار تومان، خانواده های دو نفره 103 هزار تومان، خانواده های سه نفره 138 هزار تومان، خانواده های چهار نفره 172 هزار تومان و خانواده های پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان یارانه معیشتی دریافت خواهند نمود . 

لازم به ذکر است پنجمین قسط از پرداخت دومین مرحله وام یک میلیون تومانی کرونایی از حساب سرپرستان خانوارهایی که این وام را دریافت نموده اند  کسر خواهد شد .                                  

                                                                                                                 اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________                                                                                                                                                          

واریز 1000 میلیارد از منابع نقدی سازمان هدفمندسازی یارانه ها جهت بهره برداری از آزاد راه تهران - شمال

 مبلغ 1000 میلیارد ریال از منابع نقدی سازمان هدفمندسازی یارانه ها جهت تسریع در ساخت آزاد راه تهران - شمال به شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور پرداخت شد.

امید حاجتی مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها گفت: با توجه به ضرورت  تسریع در ساخت آزاد راه تهران - شمال مبلغ 1000 میلیارد ریال از محل منابع نقدی این سازمان به شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل کشور پرداخت شد.

وی با اشاره به این مطلب که بهره برداری از این پروژه باعث صرفه جویی در مصرف سوخت، کاهش مدت زمان پیمایش بین شهری و حتی روان شدن بار ترافیکی در سطح جاده های شمالی کشور خواهد شد ابراز امیدواری کرد در خرداد ماه سال جاری این پروژه به بهره برداری برسد.

 


بیش از 32000 میلیارد ریال از منابع نقدی سازمان هدفمندسازی یارانه ها به اجرای طرح های عمرانی و زیرساختی اختصاص یافت.

دکتر حاجتی ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان عنوان کردند، در سالی که رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) با بصیرت و آگاهی آن را به نام تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها نام گذاری فرموده اند، سازمان هدفمندسازی یارانه ها منابع مورد نیاز تعداد 232 طرح و پروژه مهم در سراسر کشور را با اعتباری بالغ بر 32000 میلیارد ریال به حساب دستگاه های اجرایی ذیربط واریز نمود.

مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها ابراز امیدواری کرد انشاءالله با طرح هایی که از این طریق در نیمه اول سال جاری در بخش های مختلف ریلی، جاده ای، فرودگاهی، شبکه آبیاری و زه کشی، آب رسانی، تاسیسات و شبکه فاضلاب شهری، احداث و تکمیل پروژه های بیمارستانی، احداث و تکمیل فضاهای ورزشی، احداث و تکمیل مجتمع های فرهنگی و هنری تکمیل و به بهره برداری می رسند شاهد تسریع در امر خدمت رسانی هر چه بهتر به هموطنان عزیزمان باشیم.