سازمان هدفمند سازی یارانه ها

شما اینجا هستید: صفحه نخست درباره سازمان نمودار سازمانی درباره سازمان هدفمندسازی یارانه ها

اخبار

 

آماده‌ایم از ماه آینده یارانه نقدی به متقاضیان جدید بدهیم

 مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها گفت: ثبت نام از متقاضیان جدید تکلیف قانون مجلس است و در صورت انجام فرایند ثبت نام و آزمون وسع، آمادگی داریم از ماه آینده یارانه بدهیم.

 امید حاجتی مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به تشریح برنامه‌ها و عملکرد این سازمان و پرداخت و اظهار داشت: سال 99 بالغ بر 30 درصد منابع معادل 70 هزار میلیارد تومان سازمان هدفمندی کسری منابع داشتیم. طبیعتاً مصارف شامل هزینه‌‌های اجتناب‌ناپذیر است که کار را برای مدیریت آن سخت می‌‌‌کند. در این راستا با استفاده از ظرفیت اسناد خزانه بسیاری از تعهدات را پرداخت کردیم و برخی تخصیص‌ها لغو شد.

 وی با بیان اینکه 35 درصد مصارف در سال جاری رشد کرده است و از 270 هزار میلیارد تومان به 334 هزار میلیارد  تومان رسیده است، عنوان کرد: تحریم‌ها در بحث صادرات فرآورده‌های نفتی و همچنین مصوبات کرونا روی درآمدهای ما تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود صددرصد منابع محقق نشود. در 6 ماهه نخست سال جاری، منابع هدفمندی ما را به سختی می‌اندازد چرا که هزینه‌ها باید تأمین شود که در راس آنها یارانه سرپرستان خانوار در بخش نقدی و معیشتی و همچنین پرداختی به کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند.

 مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها تأکید کرد: امسال در پرداختی به کمیته امداد امام خمینی 338 درصد رشد داریم. همچنین علاوه بر این موضوع، تخصیص اعتبار به بنیاد شهید، طرح سلامت، خرید تضمینی گندم، خرید تضمینی آب پرداخت می‌شود مثلاً 22 هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم اختصاص می‌دهیم که با امنیت غذایی کشور در  ارتباط است

 حاجتی افزود: برای واردات 10 میلیون دز واکسن کرونا منابع به وزارت بهداشت پرداخت شده که اگر به موقع وارد شود برای پارت‌های بعدی هم آمادگی داریم علی‌رغم محدودیت منابع به این بخش کمک کنیم. همچنین در سال جاری 3200 میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی کمک شده است.

 وی با بیان اینکه حدود 50درصد از منابع 2 ماهه هدفمندی محقق شده است، گفت: این مسئله روی مصارف و تعهدات ما اثر منفی می‌گذارد اما با این حال پرداخـت‌های ضروری در دستور کار است و با این حال توانستیم امروز 500 میلیارد تومان برای تأمین مسکن محرومین و نیز طی 2 ماهه اخیر 100 میلیارد تومان پرداخت کنیم

 مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها با اشاره به اینکه جابه‌جایی 10 درصد اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها در مجلس حذف شده بود و جا افتاده بود، تصریح کرد: جابه‌جایی اعتبار بین ردیفها را احیا کردیم که اگر این اتفاق رخ نمی‌داد امسال امکان ثبت‌نام یارانه‌بگیران جدید وجود نداشت. چنانچه وزارت رفاه متقاضی جدید یارانه‌بگیر پس از طی مراحل قانونی و آزمون وسع به ما معرفی کند می‌توانیم یارانه پرداخت کنیم.

 * ثبت‌نام یارانه‌بگیران جدید شائبه سیاسی ندارد

 در ادامه حاجتی در پاسخ به سؤال مبنی براینکه طی سنوات گذشته بحث ثبت‌نام از معرفی‌شدگان جدید در قانون بودجه وجود داشت اما دولت به آن اهتمامی نداشت و چرا در سال پایانی و منتهی به انتخابات این اتفاق خواهد افتاد آیا شائبه سیاسی ندارد، تصریح کرد: تفاوت قانون امسال با سال قبل این است که قرار بود سه دهک پردرآمد حذف شود که امسال نشد و فقط ثبت‌نام جدید ذکر شده است. بنابراین این اقدام از سوی مجلس در قانون آورده شد و شائبه انتخاباتی کنار می‌رود. بستر قانونی ثبت‌نام یارانه‌بگیران جدید از سوی مجلس فراهم شده و هفته گذشته ایین‌نامه اجرایی آن ابلاغ شد. بحث‌های سیاسی و انتخاباتی ارتباطی به تکلیف قانونی ندارد و باید انجام شود.

 وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به عدم تحقق 50درصد منابع چگونه می‌توانید یارانه جدیدبدهید، گفت: با ظرفیت جابه‌جایی منابعی که فراهم شد می‌توانیم اولویت‌های غیر ضروری و کمکی را کاهش دهیم و روی ثبت‌نام‌کنندگان جدید تمرکز کنیم. در صورتی که ثبت‌نام انجام شود و آزمون وسع از سوی وزارت رفاه صورت بگیرد در خوش‌بینانه‌ترین حالت ماه آینده امکان پرداخت وجود دارد.

 مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها عنوان کرد: در حال حاضر 77 میلیون و 268 هزار و 12 نفر شامل 24 میلیون و 875 هزار و 191 خانوار در خردادماه یارانه نقدی می‌گیرند. همچنین بیش از 60 میلیون و 249 هزار و 557 نفر شامل 19 میلیون و 768هزار و 184 خانوار یارانه معیشتی در خرداد دریافت خواهند کرد. مجموعاً ماهانه حدود 8 هزار میلیارد تومان برای این 2 یارانه به خانوارها پرداخت می‌شود.

 حاجتی با بیان اینکه آثار هدفمندسازی یارانه‌ها باید روی رفاه خانوادهتأثیر مستقیم بگذارد و الا موج عظیم نارضایتی و آثار و تبعات منفی روی تولید به جای می‌گذارد، اظهارداشت: در حال حاضر یارانه چشم‌گیری برای واردات دارو پرداخت می‌شود در عمل ممکن است سوءاستفاده عظیم با استفاده از تفاوت نرخ ارز 4200 تومان تا نرخ بازار داشته باشد. رانت و سواستفاده زمانی رخ می‌دهد که این منابع در اختیار عده‌ای معدود قرار می‌گیرد و این شبهات و سؤالات به وجود می‌آ‌ید که آیا دارو به اندازه کافی وارد شده است و یا اینکه آیا داروی مورد نیاز وارد شده یا لوکس است؟ راهکار جایگزین این است که واردات با قیمت آزاد یا شناور صورت بگیرد و مابهالتفاوت آن به سازمان‌های بیمه‌گر داده شود تا خدمات آن به مردم برسد.

 * ثبت نام یارانه‌بگیران جدید بر عهده سازمان هدفمندی نیست

 وی درباره اینکه آیا ثبت‌نام یارانه‌بگیران جدید تکلیف سازمان هدفمندی یارانه‌ها است؟ گفت: طبق قانون ثبت‌نام برعهده ما نیست و بستر قانونی برای ثبت‌نام فراهم شده و وزارت رفاه در مورد زمان و شرایط ثبت‌نام اظهارنظر می‌کند. طبق آیین‌نامه اجرایی قرار است بانک اطلاعات خانوار را در اختیار وزارت رفاه بگذاریم و آنها نیز اطلاعات مورد نظر مطرح شده را به صورتبرخط در اختیار سازمان قرار دهند

 مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها افزود: در حال حاضر حدود یک چهارم مصارف یارانه‌ای به یارانه نقدی و معیشتی بازمی‌گردد.

 حاجتی در پاسخ به این سؤال که برخی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری عنوان می‌کنند که 450 هزار تومان یارانه خواهند داد، تصریح کرد: در صورتی که چنین فرضی وجود داشته باشد 2.5 برابر منابع باید افزایش یابد تا بتوان چنین رقمی پرداخت کرد که به دست آمدن منابع قاعدتا‌ً راه‌های روشنی دارد. اول آنکه در قیمت حامل‌های انرژی بازنگری شود و فروش فرآورده‌ها و خوراک پتروشیمی‌ها تغییر کند و همچنین یارانه‌های پنهان اصلاح شود.

 


زمان واریز یارانه نقدی خرداد ماه ( 1400 ) اعلام شد

اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی سازمان هدفمندسازی یارانه ها با صدور اطلاعیه ای زمان واریز یارانه نقدي خرداد ماه سال جاری ( 1400 ) را اعلام کرد .

متن اطلاعیه به شرح ذیل می باشد:

بسمه تعالی

احتراما به اطلاع هموطنان  عزیز می رساند  "  یکصد  و بيست و چهارمین"  مرحله یارانه نقدی مربوط به خرداد ماه سال جاری روز پنجشنبه  مورخ  1400/03/20 راس ساعت 24/00 پرداخت  خواهد شد .                                                                                               

یارانه پرداختی خرداد ماه ( 1400 ) مانند سنوات گذشته  به ازای هر نفر  455,00  ریال  به  همراه افزایش  حداقل مستمری خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) وسازمان بهزیستی کشور به حساب سرپرستان محترم خانوارها  واریز و قابل برداشت خواهد بود.

همچنین  براساس  مصوبه ستاد ملی کرونا واطلاع رسانی های قبلی انجام شده ،این ماه دوازدهمین قسط از اقساط تسهیلات قرض الحسنه  یک میلیون تومانی مرحله اول وام  کرونا از یارانه سرپرستان خانواری که تسهیلات رادریافت  کرده اند کسر خواهد شد .                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        اداره كل روابط عمومي و ارتباطات مردمي   


پرداخت سازمان هدفمندسازی یارانه ها به بنیاد شهید و امور ایثارگران و شرکت سهامی توسعه منابع آب و نیروی ایران

امید حاجتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به پرداختی‌های سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در خردادماه به دستگاههای مختلف، اظهار داشت: در روزهای اخیر بالغ بر ۲۸۰۰ میلیارد ریال به بنیاد شهید و امور ایثارگران بابت بیمه تکمیلی درمان و کسر حقوق و مزایای جانبازان و ۷۱۶ میلیارد ریال سازمان بیمه سلامت پرداخت شد.

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها با اشاره به پرداختی این سازمان به شرکت سهامی توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت:‌ بالغ بر هزار میلیارد ریال بابت طرح انتقال آب از رودخانه زاب به حوضه دریاچه ارومیه و انتقال آب از پشت سد کانی‌سیب به منظور تکمیل عملیات احیای دریاچه ارومیه تخصیص یافت.


ارائه گزارش عملکرد دفتر یارانه های نقدی و غیر نقدی سازمان
 

دکتر جمشید امینی مدیرکل دفتر یارانه‌های نقدی و غیرنقدی سازمان گزارش عملکرد این حوزه را به شرح زیر اعلام نمود:
ایشان با تاکید بر وظایف قانونی این دفتر و در راستای اجرای بند (الف) ماده (7) قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در موضوع پرداخت نقدی و غیرنقدی گفت: یکی از اهداف و برنامه‌های مهم  این دفتر در سال 1400، پیگیری ثبت نامِ عمومی از متقاضیانِ یارانه نقدی و یارانه حمایت معیشتیِ خانوار از دستگاه اجرایی مربوطه است.

امینی مطالعه و برنامه‌ریزی توانمندسازي اقتصادي خانوار و برنامه‌ریزی و سیاست گذاری در حمایت از زنان سرپرست خانوار را از اولویت اقدامات و برنامه‌های این دفتر در سال 1400 بیان کرد و افزود؛  بر اساس بند (ب) ماده (7) قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، مطالعات در حوزه‌های مختلف از جمله، شناسایی ساکنین مناطق محروم کشور و حاشیه کلانشهرها به منظور تعیین میزان پرداخت یارانه نقدی آنان، كمك به گسترش پوشش بيمه اجتماعی گروههای فاقد بیمه از طريق تعیین میزان پرداخت بخشي از حق بيمه آنان، پیشنهاد افزايش بسته خدمتي در خصوص پوشش دارويي بيماري‌هاي صعب العلاج، ارائه ابزار حمایتی مبارزه با عدم تعادل اقتصادی خانوار، پیشنهاد تخصیص بسته حمایت از خانوارهای کم درآمد بر حسب توزیع یارانه‌های غیر نقدی و همچنین سنجش اثرات هدفمندکردن یارانه‌ها بر رفاه اقتصادی و اجتماعی مردم در برنامه‌های پژوهشی سال 1400 این دفتر قرار دارد.

مدیرکل یارانه‌های نقدی و غیر نقدی در خصوص اقدامات صورت گرفته در این دفتر گفت: از جمله اقداماتی که در ابتدای سال 1400 انجام گرفته، می توان به ارائه دستورالعمل پیشنهادی مربوط به جزء اول ردیف (11) از جدول مصارف هدفمندی برای پرداخت مستمری و افزایش مستمری مددجویان مستمری بگیر و پشت نوبتی کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور، همکاری در اجرائی شدن جزء (ب) بند (2) تصویب نامه هیأت وزیران در خصوص طرح فروش سوخت به مرزنشینان ساکن روستاهای تا شعاع 20 کیلومتری مرز در ماههای پایانی سال 1399 و همچنین انجام صحت سنجی اطلاعات در خصوص مبالغ و افزایش مستمری فروردین و اردیبهشت ماه  سال جاری برای حدود 3.2 میلیون خانوار(قریب به 6 میلیون نفر با افراد تحت پوشش هر مددجو) به مددجویان واجد شرایط تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور و نیز تعیین تکلیف و اولویت‌بندی موارد مستمری حمایتی و بیمه‌ای پس از پرداخت یارانه نقدی و یارانه حمایت معیشتی با تخصیص ردیف‌های مربوطه، متناسب با تحقق درآمد حاصل از اجرای قانون بر اساس جدول مصارف هدفمندی تبصرۀ (14) قانون بودجه سال 1400 کل کشور  و بند (ج) آن اشاره نمود.

 امینی به سایر آیین نامه‌ها و دستورالعمل های ارجاعی به این دفتر در سال جاری اشاره کرد و گفت: پیشنهاد اصلاح و تجدید نظر در آیین نامه اجراییِ پیشنهادی نحوه تعیین و شناسایی خانوارهای ایرانی و اتباعِ خارجی موضوع جزء (2) تبصرۀ ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم با اصلاحات 1399 و همچنین اصلاح و تجدیدنظر در آیین نامه اجرایی پیشنهادی سامانه ملی املاک و اسکان کشور از جمله آیین نامه‌ها و دستورالعمل های اجرایی دیگری است که جهت اظهار نظر کارشناسی به این دفتر ارجاع و بررسی شده است.


زمان واریز یارانه معیشتی خرداد ماه (1400) اعلام شد

اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی سازمان هدفمندسازی یارانه ها با صدور اطلاعیه ای زمان واریز یارانه معیشتی خرداد ماه سال 1400 را اعلام کرد.

متن اطلاعیه به شرح ذیل می باشد:

بسمه تعالی

احتراماً؛  بدینوسیله به اطلاع هموطنان عزیز می رساند هجدهمین مرحله یارانه معیشتی مربوط به خرداد ماه سال جاری در روز دوشنبه مورخ 1400/03/10 راس ساعت 24:00 به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود .

همانند دوره های قبل، خانواده های یک نفره 55 هزار تومان، خانواده های دو نفره 103 هزار تومان، خانواده های سه نفره 138 هزار تومان، خانواده های چهار نفره 172 هزار تومان و خانواده های پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان یارانه معیشتی دریافت خواهند نمود . 

لازم به ذکر است ششمین قسط از پرداخت دومین مرحله وام یک میلیون تومانی کرونایی از حساب سرپرستان خانوارهایی که این وام را دریافت نموده اند  کسر خواهد شد .                                  

                                                             اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی 

 پرداخت ۳۹۰۰ میلیارد تومان یارانه حمایتی

 طبق اعلام مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها، در دو ماه ابتدایی امسال ۳۹۰۰میلیارد تومان یارانه به دستگاه‌ها و نهادهای حمایتی پرداخت شده است.

از منابع پیش بینی شده در تبصره ۱۴ قانون بودجه، در کنار آنچه برای یارانه نقدی و معیشتی پیش‌بینی شده، از سال‌های گذشته منابعی هم برای کاهش فقر مطلق خانوارهای تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی مصوب و اجرایی شده است.

در لایحه بودجه سال جاری مصارف هدفمندی یارانه ها ۲۶۷ هزار میلیارد تومان پیش بینی شد که ۱۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان آن برای دستگاه ها و نهادهای حمایتی بود؛ از جمله برای کاهش فقر مطلق خانوارهای تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، یارانه سود تسهیلات مسکن دو معلول به بالای بهزیستی،  ایثارگران، کمک به سود تسهیلات رزمندگان.

 اعلام آمادگی سازمان هدفمندی یارانه ها برای حمایت از مسکن محرومین

 این در حالی است که تازه‌ترین اعلام حاجتی - مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها - از این حکایت دارد که بیش از ۳۹۰۰ میلیارد تومان در دو ماه ابتدایی سال جاری از منابع نقدی سازمان هدفمندی یارانه‌ها به دستگاه‌های حمایتی پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه در شرایط تحریمی موجود، این منابع جهت کاهش فقر و فاصله طبقاتی پرداخت و استمرار داشته است، اظهار امیدواری کرد که در ماه‌های آتی با تامین به موقع سازمان هدفمندی یارانه‌ها، این پرداخت‌ها همچنان ادامه داشته باشد و در موعد مقرر به دست جامعه هدف برسد تا در شرایط موجود از فشارهای اقتصادی به وجود آمده بر دهک‌های محروم و دهک‌های پایین جلوگیری کند.

مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها این را هم گفت که در صورت تحقق کامل منابع سازمان هدفمندی یارانه‌ها، این سازمان آماده است در قالب ظرفیت‌های قانونی در رابطه با زمینه‌ تامین مسکن محرومین و توانمندسازی آنها اقدام کند.

 پیش از این نیز اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها از این حکایت داشت که از محل مصارف هدفمندی یارانه‌ها حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان به سایر بخش ها، از جمله تامین مسکن، برق و آب مناطق محروم، خرید تضمینی محصولات کشاورزی و ایثارگران اختصاص پیدا کرده است.

اما در کنار منابع مربوط به دستگاه‌های حمایتی در قانون بودجه، ۴۲ هزار و ۸۰۰میلیارد تومان برای پرداخت نقدی و غیرنقدی خانوارها و همچنین ۳۱ هزار میلیارد تومان برای طرح حمایت معیشتی خانوارها پیش بینی شده است.

این در حالی است که پرداخت‌های نقدی با همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای خانوارها که حدود ۷۸ میلیون نفر برآورد می‌شوند، پرداخت خواهد شد و در قانون بودجه سال جاری هیچ تکلیفی برای دولت برای یارانه‌بگیران وجود ندارد.

یادآور می‌شود، در طرح معیشتی خانوارها نیز از آبان ۱۳۹۸ و با افزایش قیمت بنزین، مابه‌التفاوت آن برای حدود ۶۰ میلیون نفر از یارانه‌بگیران ماهانه مبلغی بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان بسته به تعداد خانوار پرداخت می‌شود.پرداخت ۲ هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم از سوی سازمان هدفمندی یارانه ها

امید حاجتی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به نتیجه بخش بودن پیگیری های چند روز گذشته برای دریافت منابع یک درصد تنخواه از بانک مرکزی به مبلغ 2000 میلیارد تومان اظهارداشت: این اعتبار روز گذشته مورخ ۵ خرداد بدون فوت وقت و بلافاصله به جهت اهمیت خرید تضمینی گندم  به حساب شرکت بازرگانی دولتی واریز شد.

مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها عنوان کرد: به طور جدی پیگیر منابع لازم برای اختصاص به امر خرید تضمینی گندم به جهت اهمیت ویژه بحث امنیت غذایی کشور در مقطع حساس کنونی و با وجود تحریم های همه جانبه دشمنان ، همچنین جلوگیری از دست اندازی افراد سود جو و دلالان در این حوزه هستیم تا امنیت غذایی در کشور دچار مشکل نشود.

وی خطر نشان کرد:  با توجه به اهمیت پرداخت بموقع منابع برای خرید تضمینی گندم به جامعه بزرگ کشاورزی و کشاورزان عزیز در سراسر کشور، ابراز امیدواری کرد با پرداخت کامل  منابع در نظر گرفته شده در بحث خرید تضمینی گندم این منابع به موقع در اختیار شرکت بازرگانی دولتی برای پرداخت به کشاورزان قرار گیرد.


امید حاجتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به جلسه روز گذشته با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، اظهارداشت: در جلسه با نمایندگان گزارشی از منابع و مصارف سازمان در سال گذشته ارائه شد. علی رغم محقق نشدن بیش از 30 درصد از منابع در سال 1399، با مدیریت صحیح و به موقع در مصارف، این سال با حداقل مشکلات سپری شد.

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها افزود: همچنین گزارشی از عملکرد دو ماهه ابتدای امسال به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارائه شد. طبق گزارش‌ها 48 درصد از منابع براساس بودجه دو دوازدهم محقق شده که روی پرداخت‌ به موقع مصارف که هزینه های اجتناب ناپذیر را تشکیل می‌دهد، تاثیرگذار است.

وی به جزئیات پرداخت‌های هدفمندی یارانه‌ها طبق قانون اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر یارانه نقدی و معیشتی را پرداخت میکنیم و بعد از آن، پرداختی به کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بنیاد شهید، پزشک خانواده و سایر موارد انجام خواهد شد که جنبه حقوق و ماهیت حقوق را دارند به طور مستمر پرداخت می کنیم.

حاجتی افزود:‌ در کنار آن تکالیف قانونی مانند مالیات و یا سهم شرکتها را پرداخت می‌کنیم ولی برای برخی از پرداختها دچار مشکل هستیم که بطور مثال برای پرداخت مستمری خانواده بزرگ کمیته امداد ما نیازمندیم که یا منابع به صورت به موقع و منظم محقق شود و یا اینکه اگر منابع به صورت منظم پرداخت نشود به جهت اهمیت دریافت مستمری از جانب این عزیزان ما ناچار خواهیم شد برخی از مصارف را در کوتاه مدت پرداخت نکنیم.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اعضای کمیسیون برنامه و بودجه هم به جهت اهمیت خانواده‌های تحت پوشش این مصارف را در اولویت پرداخت قرار داده و به آن تاکید داشتند. سال گذشته بعضی از پرداختها به کمیته امداد امام خمینی (ره)از طریق بودجه عمومی دولت تامین می‌شد ولی امسال تمام این پرداخت ها به همراه افزایش مستمری آنها به مصارف هدفمندی اضافه شده است.

وی با بیان اینکه افزایش پرداخت اردیبهشت ماه کمیته امداد امام خمینی امروز پرداخت شد، تصریح کرد: تمام سعی سازمان در پرداخت مستمر و منظم به همراه پرداخت به بنیاد شهید و امور ایثارگران و بهزیستی همچنین خانواده بزرگ کمیته امداد امام خمینی (ره) است.

حاجتی در رابطه با مسئله مهم خرید تضمینی گندم گفت:‌ امسال پیش بینی شد 22 هزار میلیارد تومان در شش ماهه اول سال به خرید تضمینی گندم اختصاص پیدا کند. برای اینکه امنیت غذایی جامعه و تولید گندم کاهش پیدا نکند و در ذخایر کشور اثر منفی نگذارد، از بانک مرکزی درخواست کردیم تا یک درصد تنخواه ظرفیت قانونی به سازمان پرداخت شود.

وی تاکید کرد:‌ به محض واریز تنخواه 3 هزار میلیارد تومانی توسط بانک مرکزی، این منابع به شرکت بازرگانی دولتی و وزارت صمت پردخت خواهد شد تا خرید تضمینی گندم با مشکل مواجه نشود.


حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها از اختصاص و واریز مبلغ 1500 میلیارد ریال به بنیاد شهید و امور ایثارگران برای پوشش هرچه بهتر و مناسب بیمه تکمیلی درمان افراد تحت پوشش این نهاد خبر داد.

وی گفت: این مبلغ که در ادامه پرداخت‌های این سازمان به بنیاد شهید و امور ایثارگران صورت گرفت، از اهمیت ویژه این نهاد و عزیزان ایثارگران برای این سازمان حکایت دارد و امید است با پرداخت این منابع شاهد روند درمانی مناسب برای ایثارگران باشیم.

لازم به ذکر است، از ابتدای سال جاری تا این لحظه مبلغ ۴,۵۰۰ میلیارد ریال از منابع نقدی این سازمان به بنیاد شهید و امور ایثارگران پرداخت شده است.

پرداخت از محل منابع نقدی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

حاجتی با اشاره به اهمیت ویژه حوزه سلامت به خصوص سلامت خانواده‌ها در مقطع حساس کنونی درگیری با بیماری کرونا و در جهت اجرای برنامه پزشک خانواده از اختصاص مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد.

وی همچنین افزود برای انجام برنامه‌ها و طرح‌های مختلف سازمان بیمه سلامت کشور مبلغ ۲۰0۰ میلیارد ریال به این سازمان پرداخت شد تا در انجام هر چه بهتر وظایف در قبال ذینفعان در این حوزه گام بردارد.

به گفته حاجتی از ابتدای امسال تا این لحظه مبلغ ۸۰۰۰ میلیارد ریال به سازمان بیمه سلامت و مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد ریال نیز به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بابت پزشک خانواده پرداخت شده است.


آقای داوود اسماعیلی به عنوان دبیر کمیته پدافند غیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها منصوب شد

با صدور حکمی زهرا اربابی معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی و رئیس کمیته پدافند غیرعامل سازمان برنامه و بودجه کشور، داوود اسماعیلی را با هدف روان سازی، شتاب سازی ساختار، ماموریت های پدافند غیرعامل با حفظ پست سازمانی به سمت دبیر کمیته فرعی پدافند غیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها منصوب کرد.

در این حکم تاکید شد آموزش، فرهنگ سازی و نهادینه سازی موضوعات مربوط به پدافند غیرعامل، تشکیل جلسات کمیته و ارائه گزارش اقدامات و ایجاد آمادگی برای اداره امور در شرایط خاص و اضطراری در دستور کار قرار بگیرد.


مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها با ابلاغ حکمی جناب آقای شهرام میرزایی را به عنوان دبیر ستاد اقامه نماز این سازمان منصوب کردند

 در این حکم آمده است تا با رعایت قوانین و موازین شرعی نسبت به برنامه ریزی و اجرای برنامه های مختلف مرتبط به گسترش و تعمیق هر چه بیشتر این فریضه واجب الهی در بین کارکنان اقدام شود.

متن حکم ابلاغی به شرح زیر می باشد:

 

 تقدیر و تشکر مقام عالی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دکتر حاجتی بابت مساعدت، کمک و همکاری ایشان در خرید واکسن جهت پیشگیری از شیوع بیماری منحوس کرونا و همچنین تلاشهای ایشان در حوزه سلامت، بهداشت و درمان کشور

 


دکتر حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها از پرداخت مبلغ 80 میلیارد ریال بابت ارتقای شاخصهای توسعه فرهنگی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد

 ایشان با ذکر این خبر ابراز امید واری کرد با تلاش و کوشش عناصر فرهنگی این وزارت خانه در جهت توسعه و افزایش شاخصهای فرهنگی ، جامعه را در برابر تهاجم همه جانبه فرهنگی که عملا جوانان کشور را در برگرفته، ایمن نموده و بستر مناسب برای شناساندن فرهنگ اصیل اسلامی ، ایرانی را هرچه بیشتر و بهتر در بین جامعه جوان کشور ایجاد کند.


 پراخت به کمیته امداد امام خمینی با هدف کاهش فقر خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و پرداخت مستمری مددجویان

 این مبالغ طی دو مرحله و به ترتیب مبلغ 1345 میلیلرد ریال و مبلغ  7000 میلیارد ریال به کمیته امداد امام خمینی (ره) پرداخت گردید.

 دکتر حاجتی گفت: ارقام پرداختی در جهت کاهش فشار اقتصادی به دهک های پایین جامعه و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی انجام شده است. 


 دیدار مسئولین صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها

 در این دیدار برنامه های صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در جهت برآوردن نیاز های مختلف دانشجویان حوزه سلامت کشور با مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها دکتر حاجتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

 دکتر حاجتی ضمن تشریح فعالیتهای سازمان هدفمند سازی یارانه ها در جذب منابع سازمان و تعامل با دستگاه های اجرایی ذیربط و تامین کننده منابع نقدی سازمان عنوان نمود؛

 با توجه به جامعه هدفی که معاونت رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با آنها سرو کار داردت و اکثر این عزیزان جزء نخبگان علمی کشور محسوب می شوند و دانشجویان عزیز دغدغه ایی جزء یادگیری و آموزش نباید داشته باشند و این مهم فقط با تعامل دستگاه های مختلف در جهت خدمت رسانی به دانشجویان و نخبگان علمی کشور حاصل نمی شود از پرداخت مبلغ 500 میلیارد ریال از منابع نقدی این سازمان به صندوق رفاه وزارت بهداشت و نیز مبلغ 500 میلیارد ریال ذبه صندوق وزارت علوم در اسفند ماه سال 1399 خبر داد.

 وی ابراز امیدواری کرد این سازمان بتواند با جذب بموقع منابع از دستگاه های تامین کننده منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها باعث شتاب هرچه بیشتر در خدمت رسانی به جامعه علمی کشور بخصوص دانشجویان شود.

 ایشان با اشاره به اشراف خوبی که در این حوزه دارند ، مدافعین سلامت را سربازان خط مقدم مبارزه با بیماری منحوس کرونا دانسته و ضمن تشکر و آرزوی موفقیت برای ایشان از کمک هرچه بیشتر این سازمان به حوزه سلامت خبر داد.

 آقای مهندس رحیمی ریس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت نیز ضمن تشکر و قدر دانی ازتلاشها و مساعدتهای  دکتر حاجتی در این حوزه به تشریح فعالیتها و دستاوردهای صندوق رفاه پرداخت.


 پرداخت منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها به مبلغ 2090 میلیارد ریال برای کمک به مستمری رزمندگان معسر

 دکتر حاجتی رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها از پرداخت مبلغ 2090 میلیارد ریال به سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح بابت کمک به مستمری رزمندگان معسر خبر داد.

 وی ابراز امیدواری نمود این سازمان بتواند خدمات شایسته ایی را در جهت رفاه حال این عزیزان انجام داده و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح از این کمکها بهره مند گردد.


 خرید نهاده ها و عوامل تولید، خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله زعفران از محل منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها به مبلغ 500 میلیارد ریال

 دکتر حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها با اشاره به اهمیت نهاده های تولید به خبرنگار خبرگزاری فارس گفت:

 در ادامه پرداخت از منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها در جهت حمایت از بخش تولید محصولات کشاورزی و حمایت از این هدف مهم که در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری (مد ظله عالی) می باشد مبلغ 500 میلیارد ریال به این بخش اختصاص یافت.


 برخورداری وزارت بهداشت ودرمان وهمچنین بیمه سلامت ازمنابع نقدی سازمان هدفمندسازی یارانه ها

 دکتر حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها با اعلام  پرداخت مبلغ 2000 میلیارد ریال به بیمه سلامت و مبلغ 1000 میلیارد ریال به وزارت بهداشت و درمان در اجرای برنامه پزشک خانواده به اهمیت اجرای طرحهای مختلف این وزارتخانه در جهت سلامتی هموطنان عزیز خبر داد.


 ادامه پرداختها به سازمان بهزیستی کشور از محل منابع درآمدی سازمان

دکتر حاجتی گفت بابت پرداخت مستمری و خدمات حمایتی مستمری بگیران و مدد جویان مبلغ 533 میلیارد ریال در ماه جاری پرداخت شد .

 مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها افزود در موضوع حمایت از معلولین تحت پوشش سازمان بهزیستی 1400 میلیارد ریال به حساب سازمان بهزیستی کشور پرداخت گردید.

 رییس سازمان هدفمند سازی یارانه ها در پایان گفت: مبلغ 710 میلیارد ریال بابت پوشش سایر خدمات حمایتی سازمان بهزیستی پرداخت و به شرط تحقق منابع این کمک ها درماه های آتی نیزصورت پذیرد.


دکتر حاجتی مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها در احکام جداگانه ای جناب آقای داوود اسماعیلی را به سمت مدیر کل دفتر مدیر عامل سازمان و خانم اعظم قندیان را به سمت مدیر کل دفتر ارزیابی برنامه های بخش تولیدی منصوب کردند.

دکتر حاجتی ابراز امیدواری کردند که با توجه به توانایی های این دو خدمتگزار صدیق، مسئولیت های محوله به نحو احسن انجام پذیرد.

تصاویر احکام به شرح ذیل می باشد:

 

 


مبلغ 32 هزار میلیارد تومان برای حمایت از تولید و اشتغال اختصاص خواهد یافت

دکتر حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها با اشاره به  ضرورت حمایت از تولید و بهبود اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان، درسالی که به فرموده مقام معظم رهبری (مدظله عالی) سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نام گذاری شده بیان نمودند:

مبلغ 32 هزار میلیارد تومان از مصارف سال 1400 سازمان هدفمند سازی یارانه ها در صورت تامین بموقع منابع این سازمان توسط شرکت های تامین  کننده منابع (تبصره 14) قانون بودجه سال جاری و حمایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق اختصاص به بانک های عامل طرف قرار داد با دستگاه های اجرایی به منظور حمایت از امر سرمایه گذاری و بهبود و اشتغال پرداخت خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد؛ انشاالله با تامین بموقع  منابع مذکور و هدایت صحیح در چاچوب برنامه آمایش ملی،منطقه ایی و اولویت دادن به طرح های توسعه ایی و صادرات محور شاهد جهش چشمگیر در تولید و اشتغال پایدار در بخش های مختلف کشور خواهیم بود.

 

 پرداخت از منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها به ارتش جمهوری اسلامی ایران

رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها ازاختصاص مبلغ 200 میلیارد ریال به نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای کمک به معیشت کارکنان جان بر کف این نیرو خبر داد .

 دکتر حاجتی عنوان نمود امنیت  جزء لاینفک هر کشور و جامعه برای سرمایه گزاری در عرصه های مختلف از جمله تولید محصولات گوناگون صنعتی و کشاورزی خواهد بود و این مهم بدست نخواهد آمد مگر با وجود نیروی های نظامی و انتظامی که در صحنه های مختلف و خطیر حضور داشته و برای دفاع از کیان این مرز و بوم و ایجاد امنیت داخلی کشور آماده باشند.


 

 

پرداخت از محل منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها برای تامین آب آشامیدنی از سیستم های آب شیرین کن و تامین برق مناطق محروم

 دکتر حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها از اختصاص مبلغ 3,134 میلیارد ریال از منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها در دو ماه ابتدایی سال جاری به امر خرید دستگاه های تصفیه آب و همچنین سیستم های آب شیرین کن و نیز تامین خرید برق در مناطق محروم جنوب کشور خبر داد.

 به گفته مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها با اختصاص مبلغ فوق به وزارت نیرو و هزینه کرد آن توسط وازرت خانه مذکور آب شرب سالم و تصفیه شده دراختیار هموطنان جنوب کشور قرار خواهد گرفت.

 وی همچنین اشاره کرد ضمن تامین بموقع آب آشامیدنی منطق مورد نظر با اختصاص اعتبارات فوق برق مورد نیاز مناطق محروم که به واسطه افزایش مصرف در فصول گرم سال ممکن است دچار مشکل شوند نیز تامین گردد.

 


 تخصیص اعتبار خرید تضمینی چای به چایکاران شمال کشور از محل منابع نقدی سازمان هدفمند سازی

 مدیر عامل  سازمان هدفمند سازی یارانه ها از تخصیص مبلغ 1000 میلیارد  ریال بابت خرید تضمینی چای به چایکاران شمال کشور خبر داد .

دکتر حاجتی تخصیص این اعتبار را در راستای حمایت از تولید محصولات کشاورزی عنوان کرد و گفت: با اختصاص و پرداخت بموقع این اعتبارات به چایکاران عزیز انشاالله شاهد توسعه تولید محصولات کشاورزی و دلگرمی و رونق این بخش در کشور باشیم.

 


 

 اختصاص اعتبار به تامین مسکن محرومین از محل منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها

 دکتر حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها از اختصاص مبلغ 1,000 میلیارد ریال به تامین مسکن محرومین خبر داد.

 دکتر حاجتی بخش مسکن را از نیازهای مبرم قشر محروم جامعه توصیف کرده که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران جزء تکالیف دولت شمرده شده است با اشاره به مقطع حساس کنونی که بر اثر ایجاد تحریم های ظالمانهاز سوی دشمنان به کشور و مردم تحمیل  شده و باعث مشکلات اقتصادی، بخصوص گرانی در بخش مسکن گردیده و با درک نیاز کشور در این حوزه از پرداخت این اعتبار به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خبر داد.

 وی ابراز امیدواری نمود درطول سال جاری با استمراراین برنامه حمایتی شاهد تسریع در تامین بموقع مسکن نیازمندان کشور باشیم.  

  


 

سازمان بهزیستی کشور برای حمایت از معلولین اعتباری بالغ بر 2800 میلیارد ریال از محل منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها را دریافت کرد

 به گفته دکتر حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها این اعتبار که در جهت رفاه حال این عزیزان در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار گرفت از مدیریت صحیح  در پرداخت  نقدینگی به بخشهای مختلف و حاصل جذب بموقع منابع درآمدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها عنوان کرد.

 وی ابراز امیدواری کرد با تامین بموقع منابع این سازمان توسط شرکت های تامین کننده منابع بتوان مصارف پیش بینی شده در قانون بودجه سال 1400 کل کشور که عمدتا اجتناب ناپذیر و ضروری می باشند را در اسرع وقت به بخشهای اجرایی کشور اختصاص داد.

 


   اختصاص اعتبار به ایثارگران ازمحل منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها

 امید حاجتی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها در گفتگو با رسانه ها از اختصاص 3 هزار میلیارد  ریال منابع  نقدی این سازمان در اردیبهشت ماه با اولویت پوشش مناسب و هرچه بهتر بیمه تکمیلی  درمان عزیزان ایثارگر خبر داد.

 وی ایثارگران را ذخایر ملی و سرمایه های تمام نشدنی کشور دانسته و خدمت به این عزیزان را مایه سربلندی خدمتگزاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی برشمرد.

 


    بازدید مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها از سازمان بیمه سلامت

امید حاجتی مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها از مجموعه بیمه سلامت  بازدید کرد و از نزدیک در جریان فرایند امور بیمه‌ای ذی‌نفعان قرار گرفت.

وی با اشاره  به اقدامات خوبی که دراین سازمان انجام شده بویژه مرکز الکترونیک سازمان بیمه سلامت وهمچنین حذف‌ دفترچه کاغذی و استفاده از نسخه الکترونیکی بیماران، اظهارداشت : این اقدامات موثر در جهت رفاه و ارتقا سهولت و دسترسی ذی نفعان به خدمات بیمه‌ای است که در ایجاد پایگاه اطلاعاتی برای برنامه ریزی های مختلف در حوزه سلامت نقش بسزایی را ایفا می کند.

وی با شرکت در جلسه شورای معاونین سازمان بیمه سلامت پیشنهاداتی را به مسئولان این سازمان در جهت ارتقا نظام سلامت وبیمه ارئه کرد و افزود: با راه اندازی نظام ارجاع هماهنگ ، دریافت خدمات در بخش‌های پزشکی و پیراپزشکی که از ضابطه خاصی تبعیت نمی کند شاهد اثر بخشی بیشترودر نتیجه  کاهش هزینه‌های تحمیلی به هر یک ازبخشها اعم از بیمه‌ها ، خانوار و بیماران و همچنین دولت باشیم.

حاجتی ابراز امیدواری کرد: با هماهنگی سازمان بیمه سلامت و بیمه مرکزی و ایجاد بستر مناسب نظارتی و مدیریتی در بحث بیمه های تکمیلی و یکپارچه کردن سیستمهای مرتبط می‌توان همپوشانی مناسبی برای بیمه های تکمیلی در تمام بیمه ها ایجاد کرد. چرا که در این حالت شاهد هدر رفت منابع و تحمیل هزینه های اضافی به شرکت های بیمه و همچنین دولت و خانوار هستیم و این اقدام باید از سوی شرکتهای بیمه انجام شود.

به گفته مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، یکی از اقدامات موثر راه اندازی پایگاه‌ داده‌های دارویی در کشوراست که می‌توان با مدیریت صحیح و برنامه ریزی دقیق آن ، شناخت ودرک درستی از میزان واردات و مصرف دارو در کشور بدست آورد و نیاز بیماران خاص را در اولویت قرار داد که این اقدام منجر به صرفه جویی ارزی برای کشور خواهد شد.

پیشنهاد دیگر دکتر حاجتی  پوشش  بیمه در طول عمر فرد بیمه شده بود ، وی تصریح کرد : پوشش بیمه ایی برای تمامی دوران زندگی یک فرد ثابت بوده در حالی که در ایام جوانی نیاز کمتری به آن دارد و باید اثر گذاری مفید در سنین بالاتر داشته باشد. اجرایی شدن این پیشنهاد کاهش هزینه‌ و افزایش رفاه را به دنبال خواهد داشت.

درخلال این بازدید وجلسه شورای معاونین دکتر ناصحی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ضمن ارائه بخشی از عملکردها و برنامه های بیمه سلامت از پیشنهادات ایشان استقبال کرده  و اعلام  آمادگی خود برای  اجرای  برنامه های مشترک را ابراز داشتند . 

 ______________________________________________________________________________________________________________________

زمان واریز یارانه نقدی اردیبهشت ماه ( 1400 ) اعلام شد

اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی سازمان هدفمندسازی یارانه ها با صدور اطلاعیه ای زمان واریز یارانه نقدي اردیبهشت ماه سال جاری ( 1400 ) را اعلام کرد .

متن اطلاعیه به شرح ذیل می باشد:

بسمه تعالی

احتراما به اطلاع هموطنان  عزیز می رساند  "  یکصد  و بيست و سومین"  مرحله یارانه نقدی مربوط به اردیبهشت ماه سال جاری روز دوشنبه  مورخ  1400/02/20 راس ساعت 24/00 پرداخت  خواهد شد .                                                                                               

یارانه پرداختی اردیبهشت ماه ( 1400 ) مانند سنوات گذشته  به ازای هر نفر  455,00  ریال  به  همراه افزایش  حداقل مستمری خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) وسازمان بهزیستی کشور به حساب سرپرستان محترم خانوارها  واریز و قابل برداشت خواهد بود.

همچنین  براساس  مصوبه ستاد ملی کرونا واطلاع رسانی های قبلی انجام شده ،این ماه یازدهمین قسط از اقساط تسهیلات قرض الحسنه  یک میلیون تومانی مرحله اول وام  کرونا از یارانه سرپرستان خانواری که تسهیلات رادریافت  کرده اند کسر خواهد شد .                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        اداره كل روابط عمومي و ارتباطات مردمي    

 

                              __________________________________________________________________________________

اختصاص مبلغ 4000 میلیارد ریال برای خرید واکسن کرونا

اختصاص مبلغ 4000 میلیارد ریال برای تامین ده میلیون دوز واکسن سینوفارم از محل منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها بمنظور ایمن سازی و جلوگیری از گسترش بیماری کرونا .

به گفته دکتر حاجتی مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها ؛ در اجرای برنامه های حمایت از حوزه سلامت مبلغ 4000 میلیارد ریال از محل منابع نقدی سازمان هدفمند سازی یارانه ها به تامین 10 میلیون دوز واکسن کرونا اختصاص پیدا کرد .

وی ابراز امیدواری کرد ؛ با سرعت بخشیدن به واکسیناسیون هموطنان و به ویژه جامعه پر خطر شاهد حرکت پر شتاب در مسیر ایجاد ایمنی گسترده و بازگشت هرچه زودتر به شرایط عادی اقتصادی ، اجتماعی قبل از بیماری باشیم .

 


هفتاد درصد منابع هدفمندی یارانه‌ها سال گذشته محقق شد

امید حاجتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به جزئیات میزان منابع قانون هدفمند سازی یارانه‌ها در سال 99 اظهارداشت: سال گذشته پیش بینی می‌شد که کل منابع حاصل هدفمندی یارانه‌ها در بودجه، 250 هزار میلیارد تومان وصول شود که از این میزان 70 درصد معادل 174 هزار میلیارد تومان محقق شد

مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها تاکید کرد: سال گذشته 66 درصد از محل فروش داخلی فرآورده‌های نفتی بالغ بر 51 هزار 177 میلیارد تومان حاصل شد، سهم فروش صادرات فرآورده‌های نفتی با لحاظ مابه التفاوت ارزش خوراک تحویلی و فرآورده‌های دریافتی از پالایشگاه‌ها نیز بیش از 49 هزار میلیارد تومان معادل 55 درصد محقق شد

وی افزود:  بالاترین درصد تحقق منابع تبصره 14 قانون بودجه ناشی از هدفمند سازی یارانه ها از محل فروش گاز طبیعی با احتساب عوارض گازرسانی و مالیات بر ارزش افزده با تحقق 109 درصدی معادل 32 هزار 762 میلیارد تومان بود. فروش صادرات داخلی و صادرات برق و سایر دریافتی‌ها 101 درصد، سوخت نیروگاه‌ها 47 درصد، خوراک میعانات گازی و پتروشیمی‌ها 54 درصد و فروش آب 56 درصد محقق شد

مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها در پاسخ به این سوال که چرا حدود بخشی از منابع و مصارف قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در سال 99 محقق نشد؟، بیان داشت: حدود 30 درصد منابع سال 99 بدست نیامد که عمدتاً به دلیل آثار تحریم های ظالمانه بر درآمد صادرات فرآورده‌های نفتی و کاهش درآمد فروش داخلی فرآورده های نفتی ایجاد شد

وی در مورد اینکه چرا بخش زیادی از منابع ناشی از صادرات فرآورده های نفتی به سازمان هدفمند سازی یارانه ها واریز نمی شود و یا به آن سازمان نمی‌رسد، تصریح کرد: شرکت ملی نفت مدعی است به میزان ارز برگشتی، صادرات انجام شده و سهم سازمان هدفمندی یارانه ها را پرداخت کرده است. بنابراین بخش مهم مربوط به تسعیر یا وقفه منابع ارزی توسط بانک مرکزی است حاجتی در مورد اولویت بندی مصارف هدفمندی یارانه‌ها با توجه به عدم تحقق بخشی از منابع گفت:‌ پارسال 174 هزار و 851 میلیارد تومان کل مصارف بوده که برای پرداخت یارانه های نقدی و مستمری خانوارهای واجد شرایط، پرداخت هزینه های اجتناب ناپذیر که ماهیت حقوق دارند شامل مستمری بگیران دستگاه ها و نهادهای حمایتی و نیز اجرای سایر تکالیف و الزامات قانونی که تا این لحظه به درستی و با دقت انجام شده، هزینه شد

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که کسری منابع سال 99 برای پرداخت یارانه چگونه تامین شد؟ تصریح کرد:‌ کسری منابع سال گذشته از طریق مدیریت در مصارف و با توجه به اولویت های ضروری انجام شده است

وی در مورد اینکه چرا دولت در لایحه بودجه سال 1400 پیشنهاد اخذ تنخواه و انتشار اوراق را برای پرداخت مصارف سازمان هدفمند سازی یارانه ها را داده است؟ خاطرنشان کرد:  این بخش از قانون بودجه (تبصره 14) که امسال و با پیشنهاد دولت و تصویب مجلس ابلاغ شد، به این سازمان کمک می‌کند که در صورت عدم تحقق به‌موقع منابع از ظرفیت های مذکور برای پرداخت‌های منظم و به موقع هزینه های اجتناب ناپذیر استفاده شود

وی در مورد نحوه ثبت نام جاماندگان از یارانه نقدی سرپرستان خانوار، خود انصرافی ها، یارانه معیشتی و حذف دهک‌های با درآمد بالا طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، گفت: حذف دهک‌های با درآمد بالا که تکلیف قانونی وزارت رفاه در سال گذشته بوده را می‌توان از مسئولان ذیربط پیگیری کرد. امسال هم وزارت رفاه و سازمان هدفمندی یارانه ها پس از ابلاغ آیین نامه اجرایی تبصره 14 نسبت به ثبت نام و پرداخت به واجدین شرایط دریافت یارانه اقدام خواهد کرد. البته این موارد مشروط به تحقق منابع مورد نیاز است

 


 

زمان واریز یارانه معیشتی اردیبهشت ماه (1400) اعلام شد

اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی سازمان هدفمندسازی یارانه ها با صدور اطلاعیه ای زمان واریز یارانه معیشتی اردیبهشت  ماه سال 1400 را اعلام کرد.

متن اطلاعیه به شرح ذیل می باشد:

بسمه تعالی

احتراماً؛  بدینوسیله به اطلاع هموطنان عزیز می رساند هجدهمین مرحله یارانه معیشتی مربوط به اردیبهشت ماه سال جاری به جهت مصادف شدن با روز جمعه ، یک روز زودتر از موعد مقرر هر ماه و در روز پنج شنبه مورخ 1400/02/09 راس ساعت 24:00 به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود .

همانند دوره های قبل، خانواده های یک نفره 55 هزار تومان، خانواده های دو نفره 103 هزار تومان، خانواده های سه نفره 138 هزار تومان، خانواده های چهار نفره 172 هزار تومان و خانواده های پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان یارانه معیشتی دریافت خواهند نمود . 

لازم به ذکر است پنجمین قسط از پرداخت دومین مرحله وام یک میلیون تومانی کرونایی از حساب سرپرستان خانوارهایی که این وام را دریافت نموده اند  کسر خواهد شد .                                  

                                                                                                                 اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________                                                                                                                                                          

واریز 1000 میلیارد از منابع نقدی سازمان هدفمندسازی یارانه ها جهت بهره برداری از آزاد راه تهران - شمال

 مبلغ 1000 میلیارد ریال از منابع نقدی سازمان هدفمندسازی یارانه ها جهت تسریع در ساخت آزاد راه تهران - شمال به شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور پرداخت شد.

امید حاجتی مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها گفت: با توجه به ضرورت  تسریع در ساخت آزاد راه تهران - شمال مبلغ 1000 میلیارد ریال از محل منابع نقدی این سازمان به شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل کشور پرداخت شد.

وی با اشاره به این مطلب که بهره برداری از این پروژه باعث صرفه جویی در مصرف سوخت، کاهش مدت زمان پیمایش بین شهری و حتی روان شدن بار ترافیکی در سطح جاده های شمالی کشور خواهد شد ابراز امیدواری کرد در خرداد ماه سال جاری این پروژه به بهره برداری برسد.

 


بیش از 32000 میلیارد ریال از منابع نقدی سازمان هدفمندسازی یارانه ها به اجرای طرح های عمرانی و زیرساختی اختصاص یافت.

دکتر حاجتی ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان عنوان کردند، در سالی که رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) با بصیرت و آگاهی آن را به نام تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها نام گذاری فرموده اند، سازمان هدفمندسازی یارانه ها منابع مورد نیاز تعداد 232 طرح و پروژه مهم در سراسر کشور را با اعتباری بالغ بر 32000 میلیارد ریال به حساب دستگاه های اجرایی ذیربط واریز نمود.

مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها ابراز امیدواری کرد انشاءالله با طرح هایی که از این طریق در نیمه اول سال جاری در بخش های مختلف ریلی، جاده ای، فرودگاهی، شبکه آبیاری و زه کشی، آب رسانی، تاسیسات و شبکه فاضلاب شهری، احداث و تکمیل پروژه های بیمارستانی، احداث و تکمیل فضاهای ورزشی، احداث و تکمیل مجتمع های فرهنگی و هنری تکمیل و به بهره برداری می رسند شاهد تسریع در امر خدمت رسانی هر چه بهتر به هموطنان عزیزمان باشیم.


 

          

 

 

 

 

نمودار سازمانی

قانون هدفمند کردن یارانه ها

امتیاز کاربران

 قانون هدفمند کردن یارانه ها

 

ماده 1-دولت مکلف است با رعایت این قانون قیمت حامل های انرژی را اصلاح کند[1]: الف -قیمت فروش داخلی بنزین، نفت، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید و گاز مایع و سایر مشتقات نفت با لحاظ کیفیت حامل ها و با احتساب هزینه های مترتب به تدریج و تا پایان برنامه ۵ ساله توسعه ایران[2] کمتر از ۹۰ درصد و بیشتر از قیمت تحویل روی کشتی (فوب خلیج فارس) نباشد.

 

ب-میانگین قیمت فروش داخلی گاز طبیعی به گونه ای تعیین شود که به تدریج و تا پایان برنامه پنجم توسعه معادل حداقل (۷۵)درصد و حداکثر معادل متوسط قیمت گاز طبیعی صادرات پس از کسر هزینه ها انتقال، مالیات و عوارض شود.


تبصره: جهت تشویق سرمایه گذاری قیمت خوراک گاز و مایع واحدهای صنعتی پالایشی و پتروشیمی برای مدت حداقل ۱۰ سال پس از تصویب این قانون هر متر مکعب حداکثر ۶۵ درصد قیمت سبد صادرات در مبداء خلیج فارس بدون هزینه انتقال، تعین قیمت می گردد.

 

ج- ميانگين قيمت فروش داخلي برق به گونه اي تعيين شود كه به تدريج ‌تا پايان برنامه پنجساله پنجم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران معادل قيمت تمام شده آن باشد.

 

تبصره - قيمت تمام شده برق، مجموع هزينه‌هاي تبديل انرژي، انتقال و توزيع و هزينه سوخت با ‌بازده حداقل سي و هشت درصد (38%) نيروگاه هاي كشور و رعايت استانداردها محاسبه مي شود و هر ساله حداقل يك درصد(1%) به ‌بازده نيروگاه‌هاي كشور افزوده شود به طوري كه تا پنج سال از زمان اجراء اين قانون به ‌بازده چهل و پنج درصد(45%) برسد و همچنين تلفات شبكه هاي انتقال وتوزيع تا پايان برنامه پنجساله پنجم توسعه اقتصادي، اجتماعي‌ و فرهنگي جمهوري ‌اسلامي‌ايران به چهارده درصد(14%) كاهش‌يابد.

 

دولت مكلف است با تشكيل كار گروهي مركب از كارشناسان دولتي و غير دولتي نسبت به رتبه بندي توليدكنندگان برق از نظر‌بازده و توزيع كنندگان آن از نظر ميزان تلفات، اقدام نموده و سياست هاي تشويقي وحمايتي مناسب را اتخاذ نمايد.

تبصره 1 - درخصوص قيمت هاي برق و گازطبيعي، دولت مجاز است با لحاظ مناطق جغرافيايي، نوع، ميزان و زمان مصرف قيمت هاي ترجيحي را اعمال كند.

 

شركت هاي آب، برق و گاز موظفند درمواردي كه از يك انشعاب چندين خانواده يا مشترك بهره‌برداري مي‌كنند، درصورتي كه امكان اضافه كردن كنتور باشد، تنها با اخذ هزينه كنتور و نصب آن نسبت به افزايش تعداد كنتورها اقدام نمايند و درصورتي كه امكان اضافه‌كردن كنتور نباشد مشتركين رابه تعداد بهره‌برداران افزايش دهند.

تبصره 2 - قيمت حامل هاي انرژي براي پس از سال پايه براساس ‌قيمت ارز منظورشده در بودجه سالانه تعيين ميگردد.

 

تبصره 3-  قيمت هاي سال پايه اجراء‌ اين قانون به گونه اي تعيين گردد كه براي مدت يكسال حداقل مبلغ يكصد هزار ميليارد(100/000/000/000/000) ريال و حداكثر مبلغ دويست هزار ميليارد (200/000/000/000/000) ريال درآمد به دست آيد.

 

ماده 2- دولت مجاز است براي مديريت آثار نوسان قيمت هاي حامل هاي انرژي بر اقتصادملي قيمت اين حامل ها را در صورتي كه تا بيست و پنج درصد (25%) قيمت تحويل در روي كشتي (فوب) خليج فارس نوسان كند بدون تغيير قيمت براي مصرف كننده از طريق أخذ مابه التفاوت و يا پرداخت يارانه اقدام نمايد و مبالغ مذكور را در حساب تنظيم بازار حامل‌هاي انرژي در بودجه سنواتي منظور كند.

 

در صورتي كه نوسان قيمت ها بيش ازبيست و پنج درصد (25%) شود، در قيمت تجديد نظر خواهد نمود.

ماده 3 - دولت مجاز است، با رعايت‌اين قانون قيمت آب و كارمزد جمع آوري و دفع فاضلاب را تعيين كند.

 

الف- ميانگين قيمت آب براي مصارف مختلف با توجه به كيفيت و نحوه استحصال آن در كشور به گونه اي تعيين شود كه به تدريج ‌تا پايان برنامه پنجساله پنجم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران معادل قيمت تمام شده آن باشد.

 

تبصره 1- دولت مكلف است قيمت تمام شده آب را ‌با در نظر گرفتن هزينه‌هاي تأمين، انتقال و توزيع با رعايت ‌بازده تعيين كند.

 

تبصره 2- تعيين قيمت ‌ترجيحي و پلكاني براي مصارف مختلف آب با لحاظ مناطق جغرافيايي، نوع و ميزان مصرف مجاز خواهدبود.

 

ب - كارمزد خدمات جمع آوري و دفع فاضلاب براساس مجموع هزينه‌هاي ‌نگهداري و بهره برداري شبكه پس از كسر ارزش ذاتي فاضلاب تحويلي و كمك هاي دولت در بودجه سنواتي (مربوط به سياست هاي تشويقي) تعيين مي گردد.

 

ماده 4- دولت موظف است به تدريج ‌تاپايان برنامه پنجساله پنجم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، نسبت به هدفمند كردن يارانه گندم، برنج، روغن، شير، شكر، ‌خدمات پستي، خدمات هواپيمايي و خدمات ريلي (مسافري) ‌اقدام نمايد.

 
تبصره- يارانه پرداختي به توليدكنندگان بخش كشاورزي نبايد در هر سال كمتر از سال قبل باشد.

 
ماده 5-دولت موظف است يارانه آرد ونان را به ميزاني كه در لايحه بودجه ساليانه مشخص مي شود ‌با روش هاي مناسب دراختيار مصرف كنندگان متقاضي قرار دهد.

 
تبصره- سرانه يارانه نان ‌روستاييان وشهرهاي زير بيست هزار نفر جمعيت و اقشار آسيب‌پذير در ساير شهرها به‌تشخيص دولت حداقل پنجاه درصد(50%) بيشتر از متوسط يارانه سرانه خواهد بود.


ماده 6- دولت موظف است سياست هاي تشويقي و حمايتي لازم را براي ايجاد و گسترش واحدهاي توليد نان صنعتي و نيز كمك به جبران خسارت واحدهاي توليد آرد و نان كه در اجراء اين قانون ادامه فعاليت آن ها بامشكل مواجه ميشود اتخاذ نمايد.

آئين نامه اجرائي اين ماده توسط وزارت بازرگاني و با همكاري دستگاه هاي ذيربط تهيه و حداكثر ظرف سه ماه پس از تصويب اين قانون به تصويب هيأت وزيران مي رسد.

ماده 7- دولت مجاز است حداكثر تاپنجاه درصد (50%) خالص وجوه حاصل از اجراء اين قانون را در قالب بندهاي زير هزينه نمايد:

الف- يارانه در قالب پرداخت نقدي وغير نقدي با لحاظ ميزان درآمد خانوار نسبت به كليه خانوارهاي كشور به سرپرست خانوارپرداخت شود.

 

ب - اجراء نظام جامع تأمين اجتماعي براي جامعه هدف از قبيل:

 

1- گسترش و تأمين بيمه هاي اجتماعي، خدمات درماني، تأمين و ارتقاء سلامت جامعه و پوشش دارويي و درماني بيماران خاص وصعب العلاج.

2- كمك به تأمين هزينه مسكن، مقاوم سازي مسكن و اشتغال.

 

3- توانمندسازي و اجراء برنامه‌هاي حمايت اجتماعي.

 

تبصره 1 – آئين نامه اجرائي اين ماده شامل چگونگي شناسايي جامعه هدف، تشكيل و به هنگام سازي پايگاه هاي اطلاعاتي موردنياز، نحوه پرداخت به جامعه هدف و پرداخت هاي موضوع اين ماده حداكثر سه ماه پس از تصويب اين قانون با پيشنهاد وزراء امور اقتصادي و دارايي، رفاه و تأمين اجتماعي[3] و رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور به تصويب هيأت وزيران خواهد رسيد.

 

تبصره 2ـ دولت مي تواند حساب هدفمندسازي يارانه ها را به نام سرپرست خانواده هاي مشمول يا فرد واجد شرايط ديگري كه توسط دولت تعيين مي شود افتتاح نمايد. اعمال مديريت دولت در نحوه هزينه كرد وجوه موضوع اين حساب از جمله زمان مجاز، نوع برداشت هزينه ها و برگشت وجوهي كه به اشتباه واريز شده اند مجاز است.

 

ماده 8- دولت مكلف است  سي درصد (30%) خالص وجوه حاصل از اجراء اين قانون را براي پرداخت كمك هاي بلاعوض، يا يارانه سودتسهيلات و يا وجوه اداره شده براي اجراء موارد زير هزينه كند:

 

الف- بهينه‌سازي مصرف انرژي درواحدهاي توليدي، خدماتي و مسكوني و تشويق به صرفه‌جويي و رعايت الگوي مصرف كه توسط دستگاه اجرائي ذيربط معرفي مي شود.

 

ب- اصلاح ساختار فناوري واحدهاي توليدي در جهت افزايش بهره وري انرژي، آب و توسعه توليد برق از منابع تجديدپذير.

 

ج- جبران بخشي از زيان شركت هاي ارائه دهنده خدمات آب و فاضلاب، برق، گازطبيعي و فرآورده هاي نفتي و شهرداري‌ها و دهياري ها ناشي از اجراء اين قانون:  

 

د- گسترش و بهبود حمل و نقل عمومي در چهارچوب قانون توسعه حمل و نقل عمومي و مديريت مصرف سوخت و پرداخت حداكثر تا سقف اعتبارات ماده (9) قانون مذكور.

 

هـ - حمايت از توليدكنندگان بخش كشاورزي و صنعتي.

و - حمايت از توليد نان صنعتي.

ز - حمايت از توسعه صادرات غيرنفتي.

ح- توسعه خدمات الكترونيكي تعاملي باهدف حذف و يا كاهش رفت وآمدهاي غير ضرور.

تبصره – آئين نامه اجرائي اين ماده شامل چگونگي حمايت از صنايع، كشاورزي و خدمات و نحوه پرداخت هاي موضوع اين ماده حداكثر سه ماه پس از تصويب اين قانون با پيشنهاد وزراء امور اقتصادي و دارايي، صنايع و معادن[4]، جهادكشاورزي، بازرگاني، نفت، نيرو، كشور، اتاق بازرگاني و صنايع ومعادن ايران، اتاق تعاون و رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور به تصويب هيأت وزيران مي رسد.

ماده 9- منابع موضوع مواد(7)و(8) اين قانون اعم از كمك ها، تسهيلات و وجوه اداره شده از طريق بانك ها و مؤسسات مالي و اعتباري دولتي و غير دولتي در اختيار اشخاص مذكور  قرار خواهد گرفت.

ماده 10- دريافت كمك ها و يارانه هاي موضوع مواد (7)و(8) اين قانون منوط به ارائه اطلاعات صحيح مي باشد. درصورت احراز عدم صحت اطلاعات ارائه شده، دولت مكلف است ضمن جلوگيري از ادامه پرداخت، درخصوص استرداد وجوه پرداختي اقدامات قانوني لازم را به عمل آورد.

اشخاص در صورتي كه خود را براي دريافت يارانه ها و كمك هاي موضوع مواد (7)و(8) اين قانون محق بدانند مي توانند اعتراض خود را به كميسيوني كه در آئين نامه اجرائي اين ماده پيش بيني مي شود ارائه نمايند.

آئين نامه اجرائي اين ماده حداكثر سه ماه پس از ابلاغ اين قانون توسط وزراء دادگستري، امور اقتصادي و دارايي، رفاه وتأمين اجتماعي و رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور پيشنهاد و به تصويب هيأت وزيران مي رسد.

ماده 11- دولت مجاز است تا بيست درصد(20%) خالص وجوه حاصل از اجراء اين قانون را به منظور جبران آثار آن بر اعتبارات هزينه اي و تملك دارايي هاي سرمايه اي هزينه كند.

ماده 12- دولت مكلف است تمام منابع حاصل از اجراي اين قانون را به حساب خاصي به‌نام هدفمندسازي يارانه ها نزد خزانه داري كل واريز كند. صددرصد(100%) وجوه واريزي در قالب قوانين بودجه سنواتي براي موارد پيش بيني شده در مواد (7)، (8) و (11) اين قانون اختصاص خواهديافت.

تبصره 1- دولت مكلف است اعتبارات‌ منابع و مصارف موضوع مواد مذكور را در چهار رديف مستقل در لايحه بودجه سنواتي درج كند.

تبصره 2- كمك هاي نقدي و غيرنقدي ناشي از اجراء اين قانون به اشخاص حقيقي و حقوقي از پرداخت ماليات بر درآمد موضوع قانون ماليات هاي مستقيم مصوب اسفندماه 1366 و اصلاحيه‌هاي بعدي آن معاف است. كمك هاي مزبور به اشخاص مذكور بابت جبران تمام يا قسمتي‌از قيمت‌كالا يا خدمات عرضه‌شده توسط آنها مشمول حكم اين‌تبصره نخواهدبود.

تبصره 3- دولت مكلف است گزارش تفصيلي اين ماده را هر شش ماه به ديوان محاسبات كشور و مجلس شوراي اسلامي ارائه نمايد.

ماده 13- تنخواه مورد نياز اجراء اين قانون در تنخواه بودجه سنواتي منظور و از محل منابع حاصل از اجراء اين قانون در طول سال مستهلك مي شود.

ماده 14- جا به جايي اعتبارات موضوع اين قانون در مواد (7)، (8) و (11) حداكثر ده واحد درصد در بودجه سنواتي مجاز است، به طوري كه كل وجوه حاصل در موارد پيش بيني شده در اين قانون مصرف شود.

ماده 15- به‌دولت اجازه داده مي‌شودظرف مدت يك ماه پس از لازم‌الاجراء شدن اين قانون، سازماني با ماهيت شركت دولتي به‌نام سازمان هدفمندسازي يارانه‌ها با استفاده از منابع (امكانات، نيروي انساني واعتبارات) موجود، جهت اجراء اين قانون با لحاظ قانون برنامه ايجاد كرده يا با اصلاح ساختار و ادغام شركت هاي موجود تأسيس نمايد.

دولت مجاز است وجوه حاصل از اجراء اين قانون را كه به خزانه واريز مي‌شود، عيناً پس از وصول و كسر سهم دولت موضوع ماده(11) به‌طور مستمر برداشت و به‌عنوان كمك صرفاً جهت اجراء اهداف و تكاليف مقرر در مواد (7) و (8) اين قانون دراختيار سازمان قرار دهد تا برابر آن هزينه كند.

سازمان به‌صورت متمركز اداره مي‌شود وصرفاً مجاز به داشتن واحدهاي ستادي، برنامه‌ريزي و نظارت در مركزمي‌باشد.

وزراء رفاه و تأمين اجتماعي، اموراقتصادي و دارايي، بازرگاني، راه و ترابري، جهاد كشاورزي، صنايع و معادن، نفت، نيرو و رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور عضو مجمع عمومي سازمان مي‌باشند.

اساسنامه شركت شامل اركان، وظايف واختيارات، توسط وزارت امور اقتصادي و دارايي و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور تهيه و به‌تصويب هيأت‌وزيران مي‌رسد.

وجوه و اعتبارات موضوع اين قانون ازجمله مواد (12) و (15) مانند ساير شركت هاي دولتي در بودجه كل كشور منعكس مي‌شود وبه جز اختيارات و مجوزهاي موضوع اين قانون از جمله مواد (2) و (14) تغيير در سقف اعتبارات شركت در طول سال با پيشنهاد دولت و تصويب مجلس مجاز مي‌باشد.

وجوه مانده سازمان از هرسال در سال بعد قابل مصرف است و سازمان در هرسال مي‌تواند براي سنوات بعد در چهارچوب اين قانون تعهد ايجاد نمايد.

اعتبارات موضوع اين قانون مشمول قانون نحوه هزينه كردن اعتباراتي كه به موجب قانون از رعايت قانون محاسبات عمومي و سايرمقررات عمومي دولت مستثني هستند- مصوب 1364/11/06مي‌باشد.

سازمان مكلف است گزارش عملكرد، دريافت و پرداخت منابع حاصل از هدفمندسازي يارانه‌ها را به‌تفكيك مواد(7)و(8) در پايان هرشش ماه دراختيار كميسيون برنامه و بودجه ومحاسبات و ساير كميسيون هاي ذي‌ربط مجلس شوراي اسلامي قرار دهد.

ديوان محاسبات كشور مكلف است در مقاطع شش‌ماهه گزارش عمليات انجام‌شده توسط سازمان را براساس اهداف پيش‌بيني شده در اين قانون به مجلس شوراي اسلامي ارائه نمايد.

ماده 16- دولت مجاز است از ابتداي سال1389 معافيت مالياتي موضوع ماده (84) قانون مالياتهاي مستقيم[5] را علاوه بر افزايش سالانه آن، متناسب با تغيير و اصلاح قيمتهاي موضوع اين قانون با پيشنهاد وزارت اموراقتصادي و دارايي طي پنجسال حداكثر تا دو برابر افزايش دهد.

قانون فوق مشتمل‌بر شانزده ماده وشانزده تبصره درجلسه علني روز سه‌‌شنبه مورخ پانزدهم دي‌ماه يك هزار و سيصد و هشتادو هشت مجلس شوراي اسلامي تصويب و در تاريخ 1388/10/23 به تأييد شوراي نگهبان رسيد.

 

 

1)مجلس شورای اسلامی در تاریخ 3/2 /1391 با قید فوریتی اقدام به اصلاح ماده (1) و بندهای (الف) و (ب) نمود که در متن گنجانده شده است . اما قبل از تاریخ مذکور ماده 1 و بندهای (الف) و (ب) بدین شرح بودند؛ ماده 1- دولت مكلف است با رعايت اين قانون قيمت حامل هاي انرژي را اصلاح كند:

الف- قيمت فروش داخلي بنزين، نفت گاز، نفت كوره، نفت سفيد و گاز مايع و ساير مشتقات نفت، با لحاظ كيفيت حامل ها و بااحتساب هزينه‌هاي مترتب (شامل حمل‌ونقل، توزيع، ماليات و عوارض قانوني) به تدريج تاپايان برنامه پنجساله پنجم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران كمتر از نود درصد (90%) قيمت تحويل روي كشتي (فوب) درخليج فارس نباشد.

تبصره- قيمت فروش نفت خام و ميعانات گازي به پالايشگاه‌هاي داخلي نودوپنج درصد (95%) قيمت تحويل روي كشتي (فوب) خليج فارس تعيين مي‌شود و قيمت خريد فرآورده ها متناسب با قيمت مذكور تعيين ميگردد.

ب- ميانگين قيمت فروش داخلي گاز طبيعي به گونه اي تعيين شود كه به تدريج ‌تا پايان برنامه پنجم توسعه اقتصادي، اجتماعي وفرهنگي جمهوري اسلامي ايران ، معادل حداقل هفتاد و پنج درصد (75%) متوسط قيمت گازطبيعي صادراتي پس از كسر هزينه‌هاي انتقال، ماليات و عوارض شود.

تبصره-جهت تشويق سرمايه گذاري، ‌قيمت خوراك واحدهاي صنعتي، پالايشي و پتروشيمي ‌براي مدت حداقل ده سال پس از تصويب اين قانون ‌هر مترمكعب حداكثر شصت و پنج درصد(65%) قيمت سبد صادراتي در مبدأ خليج فارس(بدون هزينه انتقال) تعيين ميگردد.

 

[2]) بر اساس ماده 235 ، قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران تا پایان سال 1394 هجری شمسی معتبر است.

[3])کلیه وظایف و اختیارات  وزیر رفاه و تأمين اجتماعي ،پس از ادغام سه وزارت رفاه و تأمين اجتماعی؛ کار و رفاه اجتماعی و تعاون به وزارت جدیدالتاسیس وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی تفویض گردید.

[4])کلیه وظایف و اختیارات  وزیر صنایع و معادن ،پس از ادغام دو صنایع و معادن  و بازرگانی به وزارت جدیدالتاسیس وزارت صنعت،معدن و نجارت تفویض گردید.

[5])ماده 84 قانون مالیات های مستقیم:  تامیزان یکصدو پنجاه برابر حداقل حقوق مبنای جدول حقوق موضوع ماده (1) قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب 1370درآمد سالانه مشمول مالیات حقوق کلیه حقوق بگیران از جمله کارگران مشمول قانون کار ،از یک یا چند منبع ،از پرداخت مالیات معاف می شود.

 

 

امتیاز کاربران


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران به استناد تبصره (20) قانون بودجه سال 1394 کل کشور، آیین‌نامه اجرایی تبصره یاد شده را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین‌نامه اجرایی تبصره (20) قانون بودجه سال 1394 کل کشور

ماده 1) در این آیین نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح به کار می‌روند:

الف - سازمان: سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها

ب - خزانه: خزانه‌داری کل کشور

ج‌ - قانون تنظیم (2) : قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) - مصوب 1393

د - تبصره (20) : تبصره (20)‌ قانون بودجه سال 1394 کل کشور

ماده 2)

منابع حاصل از افزایش قیمت‌های موضوع مواد (1) و (3) قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، در سال 1394 به ترتیب زیر توسط شرکت های مشمول، وصول و به حساب متمرکز آنها نزد خزانه واریز می‌شود.

الف - به استناد جزء (2) بند (الف) ماده (1) قانون تنظیم (2)، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران موظف است در سال 1394 به ازای هر بشکه نفت خام خوراک پالایشگاه-های کشور مبلغ سیصد و هفتاد هزار و هفتصد و پنجاه و پنج (755ر370) ریال و در کل سال مبلغ دویست و چهل و هفت هزار و ششصد و بیست و شش میلیارد (000ر000ر000ر626ر247) ریال، که در دوماهه نخست سال مبلغ سی و شش هزار میلیارد (000ر000ر000ر000ر36) ریال و در ماههای بعد ماهانه مبلغ بیست و یک هزار و یکصد و شصت و سه میلیارد (000ر000ر000ر163ر21) ریال به صورت علی الحساب بابت سهم هدفمندسازی یارانه ها مستقیماً به حساب تمرکز وجوه سازمان نزد خزانه واریز نماید.

ب - شرکت ملی گاز ایران مکلف است به ازای هر مترمکعب فروش گازطبیعی در داخل کشور بجز نیروگاه‌ها مبلغ هشتصد و دو (802)ریال و برای کل سال 1394 مبلغ نود هزار میلیارد (000ر000ر000ر000ر90) ریال بابت سهم هدفمندسازی یارانه‌ها، به صورت ماهانه و علی الحساب مبلغ هفت هزار و پانصد میلیارد (000ر000ر000ر500ر7) ریال مستقیماً به حسابی که توسط خزانه به منظور تمرکز وجوه سازمان معرفی می‌شود، واریز نماید.

ج - وزارت نیرو موظف است مبلغ یکصد و دو (102) ریال به ازای هر کیلووات ساعت برق مصرفی کلیه مشترکین و برق صادراتی، بابت سهم هدفمندسازی یارانه‌ها که در کل سال معادل بیست و دو هزار میلیارد (000ر000ر000ر000ر22) ریال می باشد به صورت ماهانه یک هزار و هشتصد و سی و سه میلیارد (000ر000ر000ر833ر1) ریال مستقیماً به حساب تمرکز وجوه سازمان نزد خزانه واریز نماید. با واریز وجوه فوق و نیز احتساب اعتبار موضوع ردیف (12-520000) قانون بودجه سال 1394 کل کشور، بهای سوخت مصرفی کلیه نیروگاه های کشور که تمامی برق تولیدی خود را با اعلام وزارت نیرو به شبکه سراسری عرضه می نمایند (هشتصد ریال به ازای هر متر مکعب گاز طبیعی، هزار و سیصد ریال به ازای هر لیتر نفت کوره، دو هزار و یکصد ریال به ازای هر لیتر نفت گاز با احتساب عوارض قانونی و مالیات بر ارزش افزوده) قابل تسویه حساب خواهد بود.

د شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی مکلفند به ازای فروش هر متر مکعب آب مبلغ ده (10)ریال مستقیماً به حساب تمرکز وجوه سازمان نزد خزانه واریز نمایند.

هـ - شرکت‌های مذکور موظفند وجوه فوق الذکر را هر ماه مقدم بر کلیه پرداخت های خود به حساب سازمان نزد خزانه واریز و سپس سایر پرداخت های خود را انجام دهند و عملکرد مبالغ واریزی موضوع این تصویب نامه را به سازمان و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گزارش نمایند. چنانچه شرکت های فوق الذکر نسبت به پرداخت به موقع مبالغ یاد شده تاخیر نمایند، سازمان مکلف است مراتب را به خزانه اعلام و خزانه موظف به کسر وجوه اعلامی از حساب های تمرکز وجوه شرکت های مرتبط و واریز به حساب سازمان می باشد. همچنین خزانه مکلف است بقیه پرداخت‌های موضوع این تصویب نامه را صرفاً براساس تخصیص سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به دستگاه‌های اجرایی موضوع این تصویب نامه پرداخت نماید. شرکت‌های مذکور در این ماده موظفند پس از پرداخت سهم سازمان، مبالغ مربوط به سایر تعهدات و تکالیف قانونی خود از جمله عوارض و مالیات بر ارزش افزوده را نیز علاوه بر تکالیف موضوع این تصویب نامه از محل حساب تمرکز وجوه خود نزد خزانه به صورت جداگانه به حساب‌های مربوط نزد خزانه واریز نمایند.

تبصره - در صورت تغییر قیمت حامل های انرژی، آثار آن بر ارقام مندرج در جزءهای (الف) و (ب) این ماده، به تناسب توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با هماهنگی وزارت نفت اعمال خواهد شد.

ماده 3) مبلغ شصت و سه هزار میلیارد (000ر000ر000ر000ر63) ریال از محل یارانه نان، برق و سایر کالاها و خدمات مندرج در قانون بودجه سال 1394 کل کشور به این منظور اختصاص می‌یابد.

ماده 4) تا مبلغ سیصد و نود هزار میلیارد (000ر000ر000ر000ر390) ریال صرف پرداخت نقدی و غیر نقدی به سرپرستان خانوارهای نیازمند متقاضی دریافت یارانه خواهد شد.

الف - ‌وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است بر اساس کلیه اطلاعات موجود، نسبت به بررسی واجد شرایط بودن خانوارهای دریافت یارانه اقدام و افراد غیر مشمول را تعیین و به صورت رسمی به سازمان اعلام نماید. دستورالعمل این بند توسط وزارت مذکور تهیه می شود.

ب- سازمان مکلف است پس از دریافت اطلاعات از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، یارانه خانوارهای غیر مشمول دریافت یارانه را قطع نماید.

ماده 5) تا مبلغ چهل و هشت هزار میلیارد (000ر000ر000ر000ر48) ریال برای اجرای بند (ب) ماده (34) قانون برنامه پنجم توسعه، موضوع بند (ب) تبصره (20)، در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار می گیرد تا برای اجرای بیمه نمودن افراد فاقد بیمه پایه سلامت از طریق سازمان بیمه سلامت ایران، کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حفاظت و حمایت مالی از بیماران صعب العلاج، خاص و نیازمند هزینه نماید.
تبصره - مبلغ پانصد و پنجاه میلیارد (000ر000ر000ر550) ریال از مبلغ فوق برای بیمه نمودن افراد فاقد بیمه سلامت توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اختیار سازمان بیمه سلامت ایران قرار می گیرد.

ماده 6)

 الف - در راستای اجرای جزءهای (1) و (5) بند (ب) تبصره (20)، به منظور کمک به بخش تولید (صنعت و کشاورزی) حمل و نقل عمومی و بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش آلودگی محیط زیست و کمک به برنامه های اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاه ها تا سقف نود و دو هزار میلیارد (000ر000ر000ر000ر92) ریال در قالب یارانه سود تسهیلات و کمک به شرح جدول پیوست که تایید شده به مهر دفتر هیئت دولت است به دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و بخش‌های تولیدی و خدماتی متقاضی، اختصاص می‌یابد.

ب - اعتبارات جدول مذکور متناسب با تحقق درآمدها توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به دستگاه‌های اجرایی مربوط ابلاغ خواهد شد و با درخواست دستگاه‌های اجرایی، براساس برآورد هزینه و مقدار کار توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و در چارچوب موافقتنامه متبادله با دستگاه‌های اجرایی، هزینه خواهد شد. در صورت عدم جذب اعتبار در هر یک از ردیف‌های جدول یاد شده، اعتبارات اشاره شده توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور قابل جابجایی است.
ج - در راستای اجرای جزء (4) بند (ب) تبصره (20)، تا ده درصد از یارانه سود تسهیلات بانکی مسکن حمایتی (شامل مسکن زوج‌های جوان، اقشار آسیب‌پذیر، زنان سرپرست خانوار، ساماندهی مسکن در بافت فرسوده شهری و سکونت گاه‌های غیررسمی و مسکن روستایی و عشایری و مسکن مهر) تا مبلغ سیزده هزار میلیارد (000ر000ر000ر000ر13) ریال از محل اعتبار موضوع تبصره (20)تأمین و متناسب با برنامه‌های اجرایی وزارت راه و شهرسازی در سال 1394 پس از تخصیص اعتبار سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور پرداخت می‌شود. برای واحدهای مسکونی که مبحث (19)‌ مقررات ملی ساختمان را رعایت می نمایند، میزان یارانه سود تسهیلات بانکی تا دوازده (12%) درصد می‌باشد.

ماده 7)دستگاه‌هــای اجرایـــی از جملـه وزارتخانـه‌هـای نـفت، نیــرو، کشور، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش، سازمان هدفمندسازی یارانه ها، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور (حسب مورد) مسئول اجرای این تصویب نامه بوده و هر سه ماه گزارش عملکرد آن را به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ارایه می‌کنند.  سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور مکلف به بررسی گزارش‌های واصله، نظارت بر حسن اجرا و ارایه گزارش به هیئت وزیران می‌باشد.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، این مصوبه را در تاریخ 10/3/1394 برای اجرا به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، وزارت کشور، وزارت نفت، وزارت نیرو، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت راه و شهرسازی وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت جهادکشاورزی، وزارت ورزش و جوانان و سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ کرد.

 

.

آئین نامه اجرایی ماده (6) قانون هدفمندسازی یارانه هاوزیران عضو کارگروه بررسی آئین نامه‌های قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها در جلسه مورخ 1390/02/21 بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های بازرگانی،‌صنایع و معادن و امور اقتصادی و دارایی و به استناد ماده (6) قانون هدفمند کردن یارانه‌ها – مصوب 1388- آئین نامه اجرایی ماده (6) قانون مذکور را به شرح زیر تصویب نمودند:

 

 

آئین نامه اجرایی ماده (6) قانون هدفمندسازی یارانه‌ها

 

ماده 1- منظور از واحدهای نان صنعتی در این آئین نامه واحدهایی با تولید انبوه نان با کیفیت و با رعایت اصول بهداشتی با ماشین آلات صنعتی استاندارد دارای فرایند تخمیر، عمل آوری و پخت می باشد.

 

ماده 2- وزارت صنایع و معادن موظف است ظرف دو هفته از تاریخ دریافت تقاضاء نسبت به بررسی و صدور جواز تاسیس طرح تولید نان با رعایت مقررات مربوط اقدام نماید.

 

تبصره 1-مجوزهای صادر شده حداکثر شش ماه از زمان صدور، اعتبار داشته و متقاضی ملزم به شروع عملیات اجرایی طرح می باشد، در غیر اینصورت مجوزهای صادر شده و امتیازات واگذار شده کان لم یکن تلقی خواهد شد.

 

تبصره 2- دستگاههای ذی‌ربط مکلفند ظرف یک هفته پاسخ استعلام‌های وزارت صنایع و معادن در مورد صدور جواز تأسیس واحدهای نان صنعتی را اعلام نمایند.

 

ماده 3- وزارتخانه‌های جهادکشاورزی، مسکن و شهرسازی و صنایع و معادن (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) موظفند زمین مورد نیاز برای احداث کارخانه‌های تولید نان صنعتی و ساختمان‌های جنبی را در اولویت واگذاری قرار دهند.

 

ماده 4- در راستای کمک به تأمین منابع سرمایه‌گذاری واحدهای صنعتی نان، موضوع بند(و) ماده(8) قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها، نرخ سود تسهیلات این واحدها حداقل هفت درصد تعیین می گردد. مابه التفاوت این درصد تا نرخ سود بانکی مصوب از محل بند (و) ماده (8) قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها توسط سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها تأمین و پس از تأیید وزارت صنایع ومعادن در اختیار بانک عامل قرار گیرد تا در قالب قراردادهای منعقد شده با نظام بانکی و موسسات اعتباری برای احداث واحدهای مذکور هزینه شود.

 

ماده 5- برای تأمین کمک های جبرانی موضوع ماده (6) قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها در واحدهای نانوایی موجود که فعالیت آن‌ها تعطیل شود، اقدامات زیر به عمل خواهد آمد:

 

الف- صاحب پروانه نانوایی سنتی با تأیید مراجع ذی‌ربط در وزارت بازگانی می‌تواند نسبت به تغییر شغل واحد نانوایی خود برای فعالیت دیگر اقدام نماید. ضوابط اجرایی این بند طبق دستورالعملی توسط وزارتخانه‌های بازرگانی و کشور تهیه و ابلاغ خواهد شد.

 

ب- به منظور حمایت از گسترش عرضه تولید نان صنعتی توسط واحدهای تولید سنتی نان، کمک‌های فنی و اعتباری از قبیل یارانه سود تسهیلات بانکی توسط سازمان‌ هدفمند‌‌سازی یارانه‌ها پس از تأیید دستگاههای اجرایی ذی‌ربط به بانک عامل اختصاص می یابد.

 

 ج- در صورتی که متقاضیان احداث واحدهای نان صنعتی، صاحبان واحدهای نان سنتی باشند، ضمن اعلام موضوع و درخواست ابطال پروانه، به ازای هر ده واحد نانوایی یک واحد درصد تا سقف سی واحد نانوایی و حداکثر سه واحد درصد به سقف یارانه سود تسهیلات ماده (8)، به عنوان کمک هزینه جبرانی تأمین بخشی از نقدینگی این گونه واحدها، پرداخت خواهدشد.

 

ماده 6- میزان تسهیلات بانکی برای بهسازی هر واحد متقاضی نانوایی سنتی به طور متوسط پنجاه میلیون ریال(50/000/000) از محل منابع سیستم بانکی با معرفی وزارت بازرگانی تعیین می گردد.

 

تبصره: سهم نرخ سود تسهیلات متقاضی، هفت درصد تعیین می گردد. مابه التفاوت این درصد تا نرخ سود بانکی مصوب از محل بند (و) ماده (8) قانون یاد شده توسط وزارت بازرگانی در اختیار بانک عامل قرار می گیرد تا در قالب قراردادهای منعقد شده با نطام بانکی و موسسات اعتباری هزینه شود.

 

این تصویب نامه در تاریخ 11390/04/14 به تأیید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده است.

 

معاون اول رئیس جمهور – محمدرضا رحیمی


آئین نامه اجرایی ماده 7 قانون هدفمندسازی یارانه‌ها

 
ماده 1 - در اين آيين نامه، اصطلاحات زير در معاني مشروح مربوط به كار مي‌روند:

 

الف-  قانون:  قانون هدفمند كردن يارانه‌ها- مصوب 1388.

 

ب- سازمان: سازمان هدفمندكردن يارانه‌ها.

 

 پ- پايگاه اطلاعات اقتصادي خانوار:  سامانه الكترونيكي مشتمل بر تمام اطلاعات هويتي و اقتصادي خانوارهاي كشور كه به منظور شناسايي اقشار آسيب‌پذير وتعيين گروه‌‌هاي هدف موضوع ماده(7) قانون در سال 1387 در مركز آمار ايران تشكيل شده است و در اين آيين نامه به اختصار "پايگاه" خوانده مي‌شود.

 

ت- پرسشنامه اطلاعات اقتصادي: پرسشنامه‌هاي مربوط به جمع‌آوري اطلاعات اقتصادي خانوارهاي كشور كه براي ايجاد پايگاه مورد استفاده قرار مي گيرد و در اين  آيين نامه به اختصار "پرسشنامه" خوانده مي‌شود.

 

ث- خانوار: از افرادي تشكيل مي‌‌شود كه براساس رابطه خويشاوندي درجه يك بايكديگر زندگي مي‌كنند و به صورت مشترك پرسشنامه واحدي را تكميل كرده‌اند.

 

تبصره:فردي كه پرسشنامه جداگانه‌اي را تكميل كرده است در صورتي كه تحت تكفل شخص ديگري نبوده و به طور اجتناب ناپذير به تنهايي زندگي مي‌كند و از لحاظ درآمد و هزينه زندگي مستقلي داشته باشد خانوار تلقي مي‌شود.

 

ج- روش ارزيابي فردي: روشي كه از طريق آن، اطلاعات مربوط به خانوارها از طريق تكميل پرسشنامه‌ها توسط سرپرست خانوار به صورت خوداظهاري يا با استفاده از بانك‌هاي اطلاعات آماري موجود در كشورجمع‌آوري مي‌شود.

 

چ- دريافت كننده يارانه: سرپرست خانوار يا فرد واجد شرايطي كه براي دريافت يارانه‌هاي موضوع اين آيين‌نامه تعيين مي‌شود.

 

ح- پرداخت نقدي: هرگونه پرداخت مستقيم وجه نقد توسط دولت كه از طريق حساب‌هاي بانكي به دريافت كننده يارانه صورت مي‌گيرد.

 

خ- پرداخت غيرنقدي: هرگونه كمك مستقيم دولت به خانوارها در قالب كالا يا با استفاده از روشهايي مثل بن كاغذي يا الكترونيكي و كالا برگ و همچنين تخفيفات اعطايي در قالب قيمت‌هاي تبعيض برق، گاز طبيعي و آب را شامل مي‌شود.
د- خدمات مالي خرد:  تامين سرمايه‌هاي لازم در قالب انواع وام و ديگر خدمات مالي به گروه‌هاي هدف براي مواردي از قبيل تامين نيازهاي اوليه و ضروري است.

 

ذ- توانمندسازي اقتصادي: افزايش درآمد و دارايي خانوار، كسب مهارت‌هاي شغلي، پايداري شغلي و امنيت درآمدي و افزايش سطح رفاه افراد و خانوارها.

 

ر- نهادهاي حمايتي: كميته امدادامام خميني(ره) و سازمان بهزيستي كشور يا ساير نهادهايي كه در اجراي قوانين موضوع فعاليت مي‌كنند.

 

ماده 2- سازمان موظف است به منظور شناسايي گروه‌هاي درآمدي كشور با استفاده از روش‌هاي ارزيابي فردي و ساير روش‌ها از بانك‌هاي اطلاعاتي كشور و ساير امكانات موجود نسبت به تكميل و هنگام سازي پايگاه اقدام كند.

 

ماده3- پايگاه در سازمان ايجاد و مستقر مي‌شود و تمام اطلاعات و منابع موضوع اين ماده به صورت طبقه‌بندي‌شده نگهداري خواهد شد و افشا و انتشار آن در مورد اشخاص ممنوع است مگر در مواردي كه قانون تجويز كند.

 

تبصره: دستگاه‌هاي اجرايي موضوع ماده 5 قانون مديريت خدمات كشوري و دستگاه‌هاي متولي بانك‌هاي اطلاعات آماري مربوطه موظفند با درخواست سازمان، اطلاعات، اسناد و مدارك مورد نياز در اجراي قانون را دراختيار سازمان ياد شده قرار دهند. استرداد وجوه از اشخاصي كه اطلاعات نادرست ارائه دهند.

 

 ماده 4- اشخاصي كه متقاضي استفاده از يارانه‌هاي موضوع اين آيين نامه هستند، موظفند اطلاعات مورد درخواست سازمان رابه روش‌هايي كه آن سازمان اعلام مي‌كند به صورت درست و كامل تكميل و به مراجع ذي‌ربط تحويل دهند.

 

اشخاصي كه اطلاعات نادرست و ناقص به مراجع مزبور ارايه دهند، متخلف محسوب شده و وفق ماده(10) قانون، دولت مكلف است ضمن جلوگيري از ادامه پرداخت، در خصوص استرداد وجوه پرداختي اقدامات قانوني لازم را به عمل آورد.

 

ماده 5-وزارت رفاه و تامين اجتماعي موظف است با استفاده از پايگاه نسبت به گروه بندي خانوارهاي جامعه هدف با توجه به ميزان درآمد خانوارها اقدام كند.

تعيين مشمولان دريافت يارانه به صورت سالانه

 

تبصره: گروه هاي درآمدي مشمول دريافت‌هاي نقدي و غير نقدي موضوع اين آيين نامه به صورت سالانه با پيشنهاد وزارت رفاه و تامين اجتماعي و تصويب مجمع عمومي سازمان تعيين مي‌شود.

 

ماده 6-سهم پرداخت نقدي، غير نقدي و نظام جامع تامين اجتماعي به پيشنهاد سازمان به تصويب مجمع عمومي سازمان مزبور مي‌رسد.

 

ماده 7- پرداخت هاي نقدي و غير نقدي به تمام خانوارهاي كشور با توجه به ماده 5 اين آيين نامه با استفاده از جدول شماره يك تعيين مي‌شود.

 


تبصره1:خانوارهاي كم درآمدموضوع اين ماده باتأييد وزارت رفاه و تأمين اجتماعي به شرح زير تعيين مي شود:

 

الف- اقشار آسيب پذير تحت پوشش نهادهاي حمايتي

 

ب- ساكنان مناطق محروم كشور

 

ج- ساير اقشار نيازمند حسب مورد

 

تبصره 2- سازمان موظف است حداقل 6 ماه پس از اجرايي شدن قانون، نسبت به شناسايي خانوارهاي با درآمد بالا اقدام كند.

 

تبصره 3- ميزان پرداخت نقدي و غير نقدي به هر يك از دريافت كنندگان يارانه به تفكيك خانوارهاي كم درآمد، درآمدمتوسط و درآمد بالا (پس ازشناسايي) به ازاي هر خانوار به پيشنهاد سازمان به تصويب مجمع عمومي سازمان ياد شده مي رسد.

 

ماده 8-  كمك هاي نقدي و غير نقدي موضوع اين آيين نامه به خانوار تعلق مي گيرد. كمك هاي مربوط به هرخانوار به سرپرست قانوني آن خانوار يا كسي كه طبق ماده 9 اين آيين نامه تعيين مي‌شود، پرداخت مي‌شود.

 

ماده 9-در مواردي از قبيل اعتياد سرپرست خانوار به مواد مخدر، زنداني بودن، فوت يا مفقود يا مجنون شدن، عدم حضور سرپرست در محل زندگي خانوار (مثل زندگي در خارج از كشور)، عدم صلاحيت سرپرست خانوار و افرادي كه در مراكز شبانه روزي نگهداري مي‌شوند و فاقد سرپرست هستند، كمك‌هاي موضوع اين آيين نامه به تشخيص سازمان، به سرپرست ديگري پرداخت خواهد شد.

 

تبصره-افراد زنداني خود سرپرست ازحكم اين ماده مستثني بوده و كمك هاي مربوط به حساب آن‌ها واريز خواهد شد.

 

ماده 10- سازمان موظف است از طريق حساب‌هاي بانكي، نسبت به پرداخت يارانه‌هاي موضوع اين آيين نامه اقدام كند.

 

تبصره 1- سازمان حق استرداد وجوهي را كه به صورت اشتباه يا به دليل اطلاعات خلاف واقع ارائه شده توسط تكميل كنندگان پرسشنامه ها به حساب اشخاص مشمول اين آيين نامه واريز شده است دارد.

 

تبصره 2-وجوه مسترد شده توسط سازمان، به طور مجدد جزء منابع پرداخت هاي نقدي به خانوارها قرار مي‌گيرد.

 

تبصره 3-سازمان، امكان اعمال محدوديت برداشت از حساب خانوار به صورت زماني و ريالي و مديريت در نحوه هزينه كرد وجوه واريزي دولت به اين حساب‌ها را دارد. پرداخت يارانه‌هاي موضوع اين آيين نامه منوط به اين است كه دريافت كننده شرايط و ضوابط مربوط را كه توسط سازمان از طريق پايگاه اطلاع رساني اعلام مي‌شود، تاييد كند.

 

ماده 11-آن بخش از اعتبارات موضوع اين آيين نامه كه براي گسترش و تقويت نظام جامع تامين اجتماعي اختصاص مي‌يابد، توسط سازمان براي اجراي بندهاي زير قابل تخصيص است:

 

الف - بيمه درمان:

 

 1-افزايش بسته خدمتي بيمه‌هاي پايه درمان

 

 2- افزايش بسته خدمتي در خصوص پوشش دارويي و درمان بيماري هاي خاص و صعب العلاج.

 

تبصره 1 -در راستاي كاهش پرداخت هزينه هاي خدمات سلامت توسط مردم، سازمان مي‌تواند از محل منابع موضوع اين ماده نسبت به افزايش سطح تعهدات سازمان هاي بيمه‌گر در زمينه تعرفه خدمات پزشكي بخش خصوصي اقدام كند.

 

تبصره 2-میزان پوشش هزينه‌هاي بندهاي فوق و همچنين ميزان پوشش تعرفه ها و در صورت لزوم تعيين تعرفه خدمات پزشكي بخش خصوصی، سالانه با توجه به منابع مصوب با پيشنهاد سازمان به تصويب مجمع عمومي سازمان ياد شده مي‌رسد.

 

ب- بيمه هاي اجتماعي كمك به گسترش پوشش بيمه اجتماع از طريق پرداخت بخشي از حق بيمه گروه هاي هدف به تشخيص وزارت رفاه و تامين اجتماعي.

 

ج- حمايتي و توانمند سازي:   

 

1-تامين بخشي ازهزينه‌هاي اجراي طرح تامين آتيه فرزندان مهر امام رضا (ع) موضوع تصويب نامه شماره164420 ت 43343 ه مورخ 1388/08/18

 

2- كمك به تامين بخشي از هزينه‌هاي مربوط به مسكن، تحصيل دانشجويان و ازدواج جوانان براي گروه هاي هدف     

 

3- كمك به تامين مسكن جوانان برتر (در زمينه‌هاي علمي، فرهنگي، ورزشي و پژوهشي )      

 

4- تغذيه زنان باردار و كودكان زير 6 سال     

 

5- طرح گسترش خدمات مالي خرد براي گروه هاي هدف از طريق صندوق مهر امام رضا (ع) يا بانك ها

 

6- توانمند سازي اقتصادي زنان سرپرست خانوار و دختران خودسرپرست، معلولان، فرزندان ترخيص شده از مراكز حمايتي و فرزندان مددجويان

 

7- كمك به اشتغال جوانان

 

تبصره - سازمان با همكاري دستگاههاي اجرايي ذي‌ربط حسب مورد سهميه تخصيصي بندهاي اين ماده و سقف پرداختي و ساز و كار اجرايي در هر مورد را همه ساله تعيين و براي تصويب به مجمع عمومي سازمان ياد شده ارائه خواهد كرد.
 ماده 12-به منظور جلوگيري از پرداخت هاي مضاعف به مشمولان ماده 7 قانون در قالب برنامه‌هاي مختلف اين آيين نامه، سقف پرداخت همه ساله به پيشنهاد سازمان و تصويب مجمع عمومي سازمان ياد شده تعيين مي‌شود.

 

ماده 13-دستور العمل‌هاي لازم براي اجراي اين آيين نامه توسط سازمان با همكاري دستگاههاي ذي‌ربط (حسب مورد) تهيه و ابلاغ مي‌شود.

 

ماده 14-سازمان موظف است در هر 6 ماه گزارش فعاليت‌هاي موضوع اين آيين نامه را تهيه و به هيئت وزيران ارائه كند.

 

اين مصوبه طي نامه شماره 28610/44520 مورخ 1389/02/11 به وزارتخانه‌هاي امور اقتصادي و دارايي و رفاه وتامين اجتماعي و معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي ابلاغ گردید.

 

 

 

 

 

 

 

 

آئین نامه اجرایی ماده (8) قانون هدفمند سازی یارانه ها

 

ماده1-در اين آئين نامه، اصطلاحات زير در معاني مشروح مربوط به كار مي‌روند:

 

الف- قانون: قانون هدفمندكردن يارانه‌هامصوب 1388/10/23 مجلس شوراي اسلامي.

 

ب-  سازمان: سازمان هدفمندسازي يارانه‌ها موضوع ماده (15) قانون.

 

پ -منابع:  منابع  قابل تخصيص اين آئين نامه در هر سال، شامل منابع موضوع ماده (8) قانون و ساير منابع مجاز، مصوب مجمع عمومي‌سازمان.

 

ت - حمايت‌هاي ماده(8) قانون: حمايت‌هاي مشمول اين  ماده شامل: 1. كمك‌هاي بلاعوض، 2.يارانه سود تسهيلات 3.وجوه اداره شده براي اعطاي تسهيلات مالي.

 

ث - وجوه اداره شده:  وجوهي است كه توسط سازمان در اختيار بانك‌هاي عامل قرار مي‌گيرد تا با نظارت سازمان و دستگاه اجرايي براي سرمايه گذاري در جهت اهداف مندرج در ماده (8) قانون به صورت تسهيلات در اختيار اشخاص حقيقي وحقوقي قرار گيرد.

 

ج - يارانه سود تسهيلات:  وجوهي است كه جهت جبران بخشي از سود تسهيلات اعطائي مطابق قرارداد في ما بين دستگاه اجرايي و بانك‌عامل به اشخاص مشمول قانون از محل منابع ماده (8) تخصيص مي‌يابد.

 

چ - كمك بلاعوض:  وجوهي است كه ازمحل منابع ماده (8) قانون جهت جبران بخشي از هزينه هاي اجرائي بنگاه‌ها و فعاليت‌هاي اقتصادي ناشي از اجراي قانون كه بنا‌به تشخيص سازمان، تامين آن از طريق ساير منابع اين ماده امكان پذير نباشد مطابق قرارداد في‌ما‌بين دستگاه اجرايي و بانك عامل پرداخت مي‌گردد.

 

ح - كارگروه:  كارگروه تحولات اقتصادي موضوع مصوبه شماره257711/44252 مورخ1388/12/23 هيئت وزيران.

 

خ- بسته حمايتي:  بسته حمايتي مجموعه‌اي شامل اولويت‌بندي پروژه‌ها، روش‌هاي حمايت، منابع مورد نياز به تفكيك سودتسهيلات، كمك بلاعوض و وجوه اداره شده، طول دوره حمايت و تعهدات دستگاه مبني بركنترل قيمت تمام‌شده، بهينه سازي مصرف انرژي و ساير موارد ضروري حسب نظر كارگروه.

 

د – بانك‌هاي عامل:  بانك‌ها يا موسسات مالي اعتباري دولتي و غير دولتي است كه با حكم قانون يا مجوز بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران تاسيس شده و طرف قراردادسازمان و دستگاه اجرايي است.

 

ماده 2- در چارچوب مصارف تعيين شده ماده (8)قانون، بسته‌هاي حمايتي زير توسط دستگاه‌هاي اجرايي تهيه و به تصويب كارگروه رسانيده مي‌شود:  

 

1.      بسته حمايتي صنعت و معدن

 

2.     بسته حمايتي كشاورزي

 

3.   بسته حمايتي حمل و نقل درون شهري و برون شهري

 

4.   بسته حمايتي توليد نان صنعتي و بسته حمايتي توسعه صادرات غيرنفتي

 

5.   بسته حمايتي توسعه خدمات الكترونيكي

 

6.    بسته حمايتي بهينه سازي مصرف انرژي در واحدهاي پتروشيمي و پالايشگاه‌ها

 

7.   بسته حمايتي بهينه سازي مصرف انرژي در نيروگاه‌ها و شركت‌هاي آب و فاضلاب

 

8.   بسته حمايتي واحدهاي صنفي و كارگاه‌هاي تحت پوشش قانون نظام صنفي و قانون تعاون

 

9.    بسته حمايتي شهرداري‌ها و دهياري‌ها

 

ماده 3- كليه دستگاه‌هاي اجرايي مشمول قانون مكلفند هر ساله حداكثر تا پايان آبان ماه براي تعيين اعتبارات سال بعد، فهرست تمام فعاليت‌ها، طرح‌ها، پروژه ها، تعهدات دستگاه و موضوعات پيشنهادي بخش يا بخش هاي مربوط به خود را كه قبلاً در بسته حمايتي مربوطه به تصويب كارگروه رسيده است به همراه منابع مورد نياز به‌تفكيك سود تسهيلات، كمك بلاعوض و وجوه اداره شده به سازمان ارسال نمايند.

 

ماده 4- سازمان موظف است هر ساله و حداكثر ظرف 30 روز پس از ابلاغ قانون بودجه و بر اساس پيشنهادات دستگاههاي اجرايي و منابع اين آيين نامه، اعتبارات هر بخش به تفكيك سود تسهيلات، كمك بلاعوض و وجوه اداره شده را بر اساس ارزش توليد، ارزش‌صادرات، شدت و بهره وري انرژي، ميزان حمايت ناشي از اعمال قيمت‌هاي تبعيضي انرژي، ميزان يارانه تخصيصي در قوانين بودجه سنواتي، سهم كالا يا خدمت در سبد مصرفي، نرخ حمايت موثر تعرفه‌اي، تخفيفات و ترجيحات مالياتي و ساير تكاليف مشخص شده در قانون تعيين و جهت تصويب به مجمع عمومي سازمان ارائه نمايد.

 

تبصره: تدوين چارچوب گزارش گيري و دستور العمل نحوه انتخاب، محاسبه و چگونگي استفاده ازشاخص هاي ماده (4) به عهده سازمان خواهد بود.

 

ماده 5- سازمان مكلف است درچارچوب مفاد اساسنامه خود، منابع لازم و اعتبارات موضوع اين آئين‌نامه را در مقاطع زماني مناسب و مطابق سهميه مصوب مجمع عمومي سازمان، در ماده (4) اين آيين نامه مطابق قرارداد في مابين دراختيار بانك‌هاي عامل قراردهد.

 

تبصره: مجمع عمومي سازمان هرساله به پيشنهاد سازمان، فهرست بانك‌هاي عامل را بااولويت بانك‌هاي تخصصي تعيين مي‌نمايد.

 

ماده 6- معرفي اشخاص حقيقي يا حقوقي مشمول به بانك هاي عامل متناسب با اعتبارات هر بخش توسط دستگاه‌هاي اجرائي ذي‌ربط صورت مي پذيرد.

 

ماده 7 -تمام پرداخت هاي انجام شده موضوع اين آئين‌نامه در قالب يارانه سودتسهيلات وكمك‌هاي بلاعوض به حساب هزينه قطعي منظور خواهد شد.

 

ماده 8- دستگاه اجرايي مكلف است شرايط استفاده از وجوه اداره شده، شامل:  مبلغ، نوع مصرف، مدت اجرا، نحوه بازپرداخت، وثائق و تضمين هاي قابل اخذ و ساير شرايط موثر در موضوع را مطابق قرارداد في ما بين تعيين و به بانك هاي عامل اعلام نمايد. مسئوليت اين بانك ها متناسب با شرايط تعيين شده توسط دستگاه اجرايي و قوانين و مقررات حاكم بر نظام بانكي خواهد بود.

 

ماده 9 - پرداخت يارانه سود تسهيلات و كمك هاي بلاعوض در قبال اخذ وثيقه (معادل يارانه يا كمك) منوط به قراردادي است كه بين بانك عامل و دستگاه اجرايي از‌ يك‌سو و بانك عامل و متقاضي از سوي ديگر منعقد مي‌شود. درصورت تحقق اهداف مندرج در قرارداد، وثائق آزاد خواهد شد. چنانچه اهداف مندرج در قرارداد تحقق نيابد با اعلام كتبي دستگاه اجرايي به بانك، متقاضي مكلف به تاديه تمام وجوه استفاده شده و سود و جريمه متعلقه مي‌باشد.

 

تبصره 1: بانك عامل و دستگاه اجرائي به طورمستقل طبق قرارداد ناظر بر نحوه هزينه كرد منابع مي‌باشند تا وجوه در محل تعريف شده هزينه شود.

 

تبصره 2: در قرارداد منعقده بين بانك عامل و متقاضي لازم است علاوه بر شرايط بانك، تعهدات متقاضي بر اساس ضوابط اعلامي توسط دستگاه اجرائي تصريح گردد.

 

تبصره 3: سازمان بايد مرجع و صاحبان امضاي مجاز را براي معرفي اشخاص حقيقي وحقوقي تعيين و به بانك‌هاي عامل معرفي نمايد. هر گونه تغييرات در اين خصوص ازسوي سازمان به صورت مكتوب به بانك هاي عامل اعلام مي‌شود.

 

تبصره 4: در صورت توزيع استاني اعتبار وجوه اداره شده، لازم است جدول توزيع اعتبار استاني از طرف سازمان و دستگاه اجرايي تهيه و به بانك هاي عامل اعلام گردد.

 

ماده 10- بانك هاي عامل موظفند درخصوص وجوه دريافتي سهم سازمان حاصل از برگشت اقساط مطابق قرارداد في‌مابين عمل نمايند.

 

ماده 11- بانك هاي عامل مكلفند متناسب با قرارداد في ما بين با دستگاه اجرايي اقدام به پرداخت تسهيلات نموده و موارد مغاير را اعلام نمايند.

 

ماده 12- بانك هاي عامل موظفند گزارش عملكرد منابع اين آيين نامه به تفكيك يارانه سود تسهيلات، كمك هاي بلاعوض و وجوه اداره شده را طبق قرارداد في ما بين به‌سازمان ارائه ‌نمايند.

 

ماده 13- به‌منظور تسهيل در پيگيري امور و نظارت برعملكردماده (8) قانون، سازمان موظف است با همكاري دستگاههاي اجرائي ذي‌ربط، نسبت به بهره‌گيري از برنامه نرم‌افزاري ارزيابي طرح ها براي كليه موارد بند (8) قانون اقدام نمايد. در اين زمينه، دستگاه هاي اجرايي با همكاري تمام اشخاص مشمول طرح مكلف مي‌باشند چگونگي هزينه‌كرد منابع تخصيص يافته را با جزئيات كامل در نرم افزار تعيين شده وارد كنند و در مقاطع زماني سه ماهه، به همراه گزارش‌هاي عملكرد، دراختيارسازمان قرار دهند.

 

تبصره 1 : عدم انجام وظايف موضوع اين ماده توسط اشخاص، مشمول ضوابط تعيين شده در آيين نامه اجرايي ماده (10) قانون مي‌باشد.

 

تبصره 2: به‌منظورشفاف سازي، كنترل و نظارت بر كمك‌ها و تسهيلات اعطائي، تهيه گزارش هاي مورد نياز در حيطه وظايف و مسئوليت‌هاي محوله، سازمان مي‌تواند با بهره گيري از توانايي‌هاي دستگاه‌هاي اجرائي، اقدامات لازم را اعمال نمايد. اين امر نافي وظايف و مسئوليت هاي دستگاه اجرايي و بانك عامل نمي باشد.

 

ماده 14- در صورتي كه اشخاص مشمول حمايتهاي ماده(8) قانون، در زمينه افزايش بهره‌وري و بهينه سازي مصرف انرژي فراتر ازتعهدات خود عمل كنند، با اعلام كتبي دستگاه اجرايي، مجمع عمومي سازمان مجاز خواهدبود متناسب با پيشرفت آن‌ها، نسبت به تشويق اقدام نمايد.

 

ماده 15- نظارت بر حسن اجراي مفاد اين آئين نامه، در چارچوب اساسنامه بر عهده سازمان و دستگاه هاي اجرايي ذي‌ربط مي‌باشد

 

 

 

 

 

 

آئین نامه اجرایی ماده (10) قانون هدفمند کردن یارانه ها

 


ماده 1- تمام كمك‌ها وحمايت‌هاي موضوع مواد 7 و8 قانون هدفمندكردن يارانه‌ها منوط به ارائه اطلاعات صحيح مي باشد، در صورت احراز عدم صحت اطلاعات ارائه شده و عدم انجام تعهدات، سازمان هدفمند‌سازي يارانه‌ها مكلف است علاوه بر قطع كمك‌ها وحمايت‌هاي مزبور نسبت به استرداد وجوه پرداختي اقدام نمايد.

 

ماده 2- به منظور رسيدگي به اعتراضات اشخاص نسبت به استرداد وجوه دريافتي يارانه‌ها و كمك هاي موضوع مواد7 و8 قانون هدفمند‌كردن يارانه‌ها مصوب 1388/10/15 كميسيوني تحت عنوان «كميسيون موضوع ماده10 قانون هدفمند‌كردن يارانه‌ها» كه در اين آئين نامه كميسيون ناميده مي شود در مركز و استانها به شرح موارد آتي تشكيل مي گردد.

 

ماده 3 – اعضاء كميسيون مركزي عبارتند از:

 

الف- نماينده وزارت رفاه و تأمين اجتماعي (رئيس).

 

ب- نماينده وزارت امور اقتصادي ودارايي.

 

ج- احدی ازقضات دادگستري به پيشنهاد وزيردادگستري و باحكم رئيس قوه قضاییه.

 

د - نماينده معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور.

 

هـ-  نماينده شوراي عالي استانها.

 

و- نماينده اطاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران يا اطاق تعاون مركزي و نماينده مركز آمار ايران حسب مورد به تشخيص رئيس كميسيون.

 

ي- نماينده دستگاه ذي‌ربط حسب مورد به تشخيص رئيس كميسيون.

 

تبصره - دبيرخانه كميسيون مركزي در سازمان هدفمندسازي يارانه‌ها تشكيل خواهد شد.

 

ماده 4 - وظايف كميسيون مركزي عبارتند از:

 

الف- ارائه راهكارهاي لازم نسبت به رفع ابهامات احتمالي دراجراي ماده 10 قانون هدفمند‌كردن يارانه‌ها و ضوابط و مقررات مربوط به كميسيون استانها يا ساير مراجع ذيصلاح.

 

ب- تدوين و ابلاغ دستورالعمل‌هاي مورد نياز و ايجاد تمهيدات لازم به منظور هماهنگي كميسيون استانها.

 

ج- رسيدگي به اعتراض‌هاي موضوع ماده 8 قانون هدفمندكردن يارانه‌ها.

 

ماده 5- اعضاء كميسيون استانها عبارتند از:

 

 الف- معاون برنامه‌ريزي استاندار (رئيس).

 

ب- نماينده وزارت رفاه و تأمين اجتماعي.

 

ج-احدی از قضات دادگستري به پيشنهاد وزيردادگستري و باحكم رئيس قوه قضاييه.

 

هـ - رئيس سازمان امور اقتصادي و دارايي در استان.

 

و-نماينده شوراي استان.

 

تبصره 1- در صورت ضرورت تشكيل شعبه يا شعب متعدد در مركز استان‌ها يا شهرستان‌ها و بخش‌ها به تشخيص كميسيون مركزي بلامانع است.

 

اعضاء شعب شهرستان عبارتند از نمايندگان فرمانداري، دادگستري (با ابلاغ رئيس قوه قضائيه) و وزارت رفاه و تأمين اجتماعي و اعضاء شعب بخش شامل نمايندگان بخشداري، دادگستري و وزارت رفاه و تأمين اجتماعي خواهد بود.

 

تبصره 2- دبيرخانه كميسيون استان درحوزه معاونت برنامه‌ريزي استانداري تشكيل مي گردد و استانداران موظفند امكانات ونيروي انساني مورد نياز دبيرخانه را از محل منابع و امكانات موجود در استان تأمين نمايند. احكام صادره توسط استانداران به‌منزله حكم مأموريت كاركنان دستگاه‌هاي استاني به كميسيون و شعب آن خواهد بود.

 

تبصره 3- رسيدگي به اعتراضات حوزه هراستان يا شهرستان در كميسيون همان استان يا شهرستان و حسب مورد شعب آن‌ها صورت خواهد گرفت.

 

ماده 6- جلسات كميسيون و شعب مزبور با حضور اكثريت اعضاء رسميت مي يابد و رأي اكثريت حاضرين پس از تأييد كميسيون استان مناط اعتبار خواهد بود.

 

تبصره- دستگاه‌هاي موضوع مواد (3) و (5) اين آئين‌نامه موظفند علاوه بر عضو اصلي يك نفر را به عنوان عضو علي‌البدل معرفي كنند تا در غياب عضو اصلي در جلسات كميسيون شركت نمايد.

 

ماده 7- كميسيون مي تواند شخص معترض يا اشخاص ذي‌نفع يا دستگاه اجرائي ذي‌ربط را جهت شركت در جلسه و اداء توضيحات لازم دعوت كند و همچنين در صورت نياز مي‌تواند از ساير دستگاه‌هاي اجرايي يا اشخاص حقوقدان يا صاحب نظر يا خبره جهت مشورت بدون حق رأي براي شركت در جلسه دعوت نمايد. در هر حال عدم حضور هر يك از افراد مذكور مانع رسيدگي و صدور رأي توسط كميسيون نخواهد بود.

 

ماده 8- وظايف، حدود صلاحيت و اختيار كميسيون استان به شرح زير مي باشد.

 

الف- دريافت اعتراض كتبي اشخاص موضوع ماده 7 قانون هدفمندكردن يارانه‌ها كه وجوه دريافتي از آن‌ها مسترد گرديده يا ملزم به استرداد آن مي باشند.

 

ب-اخذ مدارك لازم از پايگاه‌هاي اطلاعاتي و آماري كشور در موضوعات مطروحه در صورت لزوم و ارسال به سازمان هدفمندسازي يارانه‌ها به‌منظور رسيدگي.

 

ج- رسيدگي به صحت و سقم اعتراض و ادعاي اشخاص از جهت استرداد كمك‌ها و يارانه‌هاي موضوع ماده 7 قانون هدفمند‌كردن يارانه‌ها.

 

د - تجزيه و تحليل اعتراضات واصل شده و ارائه گزارش‌هاي تحليلي به كميسيون مركزي در مورد تغييرات ضروري و اصلاحات مورد نياز در روش‌ها، رويه‌ها و سايراقدامات مورد نياز.

 

هـ- تهيه گزارش‌هاي ادواري از عملكرد كميسيون‌ها و ارسال آن‌ها به كميسيون مركزي همراه با نسخه‌اي از آراء به منظور:

 

1-جمع بندي و تهيه گزارش جهت اطلاع مسئولان ذي‌ربط

 

 2-تجزيه و تحليل كار كميسيون‌ها از نظر كيفي و كمي در زمينه آثار ناشي از اجراي صحيح و دقيق قانون.

 

تبصره- كميسيون در مواردي كه موضوع در صلاحيت مراجع قضايي باشد موظف است مراتب را به مرجع قضايي ذي‌صلاح اعلام كند.

 

ماده 9- درخواست اعتراض، بايد كتبي باشد و مشخصات آخرين اقامتگاه قانوني و آدرس معترض در آن درج شود و مدارك مثبته ادعاي ايشان به ضميمه ارائه گردد.

 

تبصره- درخواست اعتراض بايد به وسيله پست سفارشي يا از طريق مجازي تعريف شده الكترونيكي به دبيرخانه كميسيون ارسال و يا توسط معترض در قبال اخذ رسيد به دبيرخانه مزبور تحويل گردد.

 

ماده 10- چنانچه كميسيون يا شعب مربوط در حين بررسي نيازبه اخذ مدارك ديگري از معترض داشته باشد يا موضوع اعتراض واجد ابهام باشد، شخص معترض موظف است ظرف 10 روز از تاريخ اعلام كميسيون نسبت به ارسال مدارك يا رفع ابهام اقدام نمايد. در غير اين صورت كميسيون رأي خود را با توجه به اطلاعات و مدارك موجود صادر خواهد نمود.

 

ماده 11-كميسيون‌ها و شعب آن موظف هستند حداكثر ظرف30 روز از تاريخ وصول اعتراض، رسيدگي و رأي مقتضي را صادر نمايند. رأي مزبور بايد بلافاصله توسط دبيرخانه كميسيون به شخص معترض، سازمان و دستگاه اجرائي ذي‌ربط ابلاغ شود :  سازمان يا دستگاه اجرائي ذي‌ربط مكلف است نسبت به اجراي رأي در اسرع وقت اقدام كند.

 

تبصره 1- هرگاه به تشخيص كميسيون، براي رسيدگي به مدت زمان بيشتري نياز باشد، وقت مزبور تا يك ماه ديگر قابل تمديد خواهد بود.

 

تبصره 2- كميسيون علاوه بر رسيدگي به دلايل ارائه شده، مي‌تواند هرگونه تحقيقي كه لازم باشد، به عمل آورد و يا انجام آن را از دستگاه‌هاي اجرايي يا واحدهاي ذي‌ربط تقاضا نمايد. مراجع مزبورمكلف به اجراي آن در مهلت مقرر مي‌باشند. ورود به اماكن خصوصي افراد با دستور مقام قضائي ذي‌صلاح يا رضايت صاحب ملك ممكن خواهد بود.

 

ماده 12- در صورتي كه اسناد يا اطلاعاتي مرتبط با اعتراض در پايگاه‌هاي اطلاعاتي و آماري يا نزد ساير دستگاه‌هاي اجرايي موجود باشد كميسيون مي‌تواند آنها را اخذ و بررسي نمايد، پايگاه‌ها ودستگاه‌هاي اجرايي مذكور مكلفند در اسرع وقت مدارك و اسناد مورد نياز را به كميسيون درخواست كننده ارسال نمايند. همچنين كميسيون مي‌تواند از نهادهاي غيردولتي يا افراد اطلاعات لازم را مطالبه نمايد.

 

تبصره - تحويل اسناد و مدارك محرمانه وطبقه بندي شده تابع قوانين و مقررات مربوط خواهد بود.

 

 

 

 

 

شما اینجا هستید: خانه درباره سازمان نمودار سازمانی درباره سازمان هدفمندسازی یارانه ها