ارتباط با ما دوشنبه, 3 آبان 1400

سازمان هدفمندسازی یارانه های کشور

  • EN
عنوان گروه خبري / تازه ترین اخبار . اخبار برگزیده .
  • ساعت : ۱۵:۴:۱۸
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۷/۰۴ 
دکتر میرکاظمی:
منابع هدفمند سازی یارانه ها اصلاح شود/ ضرورت مطالعه كارشناسی درباره هدفمندسازی یارانه ها
نهمين جلسه ستاد تهيه و تدوين لايحه بودجه سال ۱۴۰۱ كل كشور با موضوع بهبود اثر بخشی نظام هدفمندسازی یارانه ها برگزارشد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی سازمان هدفمندسازی یارانه های کشور، نهمين جلسه ستاد تهيه و تدوين لايحه بودجه سال ۱۴۰۱ كل كشور با موضوع بهبود اثر بخشی نظام هدفمندسازی یارانه ها با حضور دکتر سید مسعود میرکاظمی، رئيس سازمان برنامه و بودجه؛ دکتر امید حاجتی، مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها؛ اعضاي ستاد، مشاورين و رؤساي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان‌ ها در محل تالار یاوران بهشتی برگزار شد.

دکتر امید حاجتی در خصوص نهمین جلسه ستاد تهیه و تدوین بودجه سال1401 بودجه گفت: در ابتدای نشست، گزارشی جامع همراه با آسیب شناسی دقیق در نظام منابع و مصارف هدفمندسازی یارانه ها ارائه شد که از جمله این آسیب ها، موضوع انحرافات از قانون هدفمندسازی یارانه ها بود. این مساله بیشتر در بخش های منابع و مصارف مشاهده می شود بنابراین ضرورت دارد بخشی از این موارد اصلاح، بازمدیریت و یا بخشی از آن حذف شود که پس از جمع بندی های لازم دبیرخانه کارگروه، بسته پیشنهادی به ستاد تهیه و تدوین بودجه 1401 ارائه خواهد شد.

ضرورت یک مدل بومی در نظام پرداخت یارانه ها متناسب با شرایط اجتماعی و اقتصادی

وی به تجارب کشورهای مختلف در نظام پرداخت یارانه ها و ارائه مدل پیشنهادی در بودجه 1401 پرداخت و اضافه کرد: با درنظر گرفتن تکالیفی که قانون اساسی و قانون برنامه برعهده دولت داده گذاشته است، یک مدل بومی در نظام پرداخت یارانه ها که متناسب با شرایط اجتماعی و اقتصادی است در این جلسه ارائه شد. در این مدل، هدف اصلی بهبود رفاه خانوارهای ایرانی به ویژه خانوارهای که زیر خط فقر هستند، دنبال می شود.

دکتر حاجتی ادامه داد: در این مدل پیشنهادی امکان بازمدیریت وحذف برخی ازیارانه های پنهان، تاکید بر توسعه زیرساخت و حمایت ازتولید، پرداختن به چالش های مزمن منطقه ای نظیر مشکلات تامین آب استان های مختلف، مساله ترافیک کلان شهرهای مانند تهران و حمایت از تولیدات صادرات محور نیز دیده شده است.

وی با اشاره به وضعیت یارانه کالاهای اساسی در بودجه 1401 اضافه کرد: در دبیرخانه کارگروه هدفمندی این مساله بصورت تخصصی و کارشناسی درحال بررسی است که بعداز جمع بندی در جلسه ستاد بودجه ارائه خواهد شد.

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه های کشور گریزی به حوزه سلامت زد و اضافه کرد: در نظام پرداختی یارانه ها به حوزه سلامت طرحی ارائه شد که انشاالله بتواند پوشش همگانی حوزه سلامت را در بر داشته باشد و با بازفرآیند حوزه سلامت، خانوارهای جامعه هدف مشمول برنامه حمایتی جامع تری شوند و هزینه پرداختی بابت حوزه سلامت تقریبا نزدیک صفر شود.

وی اضافه کرد: جمع بندی بسته پیشنهادی کارگروه هدفمندی بودجه سال 1401 بعداز نهایی شدن در ستاد تهیه و تدوین بودجه بصورت مفصل تر ارائه خواهد شد.

منابع هدفمند سازي يارانه ها اصلاح شود/ ضرورت مطالعه كارشناسي درباره هدفمندسازي يارانه ها

در این نشست، دكتر سيدمسعود ميركاظمي، رئيس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به توزيع يارانه ها گفت: با توجه به  توزيع يارانه ها در بخش هاي مختلف آثار مثبت و اثربخشي مطلوب و قابل قبولي در بهبود سفره مردم، شاخص كلان اقتصادي و بخش توليد ديده نمي شود .

معاون رييس جمهوري با بيان اينكه بهبود اثرگذاري هدفمندسازي يارانه نياز به مطالعه علمي و كارشناسي دارد، تصريح كرد: كارشناسان سازمان برنامه بودجه و مجموعه هاي پژوهشي با نگاه علمي و دقيق، مطالعه كارشناسي درباره هدفمندسازي يارانه ها داشته باشند تا اثرگذاري مثبت يارانه ها در بخش هاي مختلف جامعه و به ويژه صنعت، ديده شود.

دكتر ميركاظمي گفت: رابطه منطقي بين رشد و مصرف وجود دارد به اين معني وقتي مصرف بالا باشد در مقابل رشد اقتصادي نيز بايد بالا باشد كه اين مهم تحقق پيدا نكرده است و رشد مصرف، اعداد بالايي را نشان مي دهد ولي در مقابل رشد اقتصادي حاصل نشده است لذا با مديريت علمي و كارشناسي و اصلاح منابع هدفمندسازي تحقق اين مهم امكانپذير است.

گفتني است: در اين نشست اعضاي ستاد بودجه و رؤساي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، نظرات علمي و كارشناسي خود را درباره بهبود اثرگذاري هدفمندسازي يارانه مطرح كردند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0